Najpopularniejsze rośliny na skalniak

Wydawać by się mogło, że na skałach może rosnąć tylko mech. Jednak między kamieniami zawsze znajdzie się nieco podłoża, gdzie wyrastają często piękne, ozdobne roślinki. A skoro mogą rosnąć w ciężkich warunkach, to tym bardziej będą zdobiły górę skałek i kamieni usypaną sztucznie. Na dodatek dobrze zaopatrzoną w żyzne podłoże. Nie jest łatwo stworzyć piękny skalniak, który będzie naturalnie wyglądał, kojarząc się z górskimi krajobrazami. Ale odrobina wyobraźni i wysiłku a do tego rośliny, którym wybór na takie stanowiska jest naprawdę imponujący i możemy we własnym ogrodzie stworzyć barwną namiastkę górskiego stoku.

Słów kilka o roślinach do ogrodów skalnych

Świat roślin skalnych jest wbrew pozorom bardzo bogaty. A sam skalniak nada niezwykłego charakteru i stworzy niepowtarzalny klimat w naszym ogrodzie. Możliwości skomponowania nieziemskiego wręcz miejsca jest naprawdę nieskończenie wiele. Można np. stworzyć zakątek jednej barwy. Znajdziemy dostatecznie wiele roślin by nasz skalniak był w kolorze niebieskim, różowym czerwonym czy lila. Może być po prostu wiecznie zielony albo tworzyć kolorowy zawrót głowy. Charakterystyczne dla roślin skalnych jest to, że są intensywnie wybarwione. I to zarówno ich liście jak i kwiatostany. Możemy tak dobrać rośliny, by kwitły od wczesnej wiosny aż do pierwszych przymrozków. Można je sadzić pojedynczo, można w grupach. Są takie, które się nie rozrastają albo takie, spod których po czasie ledwo będą wystawały kamienie. Przy tworzeniu skalnego ogrodu ograniczać może nas tylko własna wyobraźnia.

Rośliny na skalniaczki mają niewielkie wymagania glebowe, pochodzą bowiem z terenów ubogich w składniki pokarmowe. Są odporne na długotrwały brak wilgoci. Lubią rosnąć na zboczach, na stanowiskach nasłonecznionych, gdyż ich zapotrzebowanie na światło jest bardzo wysokie. Oczywiście są i wyjątki. Gdy nasz skalniak umiejscowiony jest w cieniu, znajdą się i takie rośliny, które kochają cień.

Spośród mnóstwa roślin idealnych do ogródków na skałach i kamieniach szczególnie polecają się:

Barwinek pospolity (Vinca minor L.) to krzewinka zimozielona, która sprawi, że skalniak przez cały rok będzie wyglądał jak żywy. Pięknie okryje podłoże skórzastym, ciemnozielonym dywanem liści, który gdzieniegdzie nakrapiany będzie chabrowymi kwiatkami.

Floks szydlasty (Phlox subulata) jest rośliną okrywową, pięknie kwitnącą, tworzącą wręcz dywany z drobnych kwiatuszków. Bogactwo odcieki, wśród których królują biel, filet i róż.

Goryczka bezłodygowa (Gentiana acaulis) ma niezwykłe, ciemnoniebieskie, różowe lub białe kwiaty przypominające budową kielichy petunii. Jest byliną górską, lubiącą przepuszczalne i wilgotne podłoże. Podlewa się ją tylko pod korzenie.

Janowiec skrzydlaty (Genista sagittalis L.) niewysoka krzewinka, która pięknie kwitnie w kolorze żółtym wczesną wiosną. Ma niewielkie wymagania i zdolność przyswajania azotu atmosferycznego.

Klarkia wdzięczna (Clarkia amoena) kwitnie od czerwca do sierpnia a jej malinowe kwiaty wyrastają w kącikach liści.

Kostrzewa popielata (Festuca glauca) to niezwykła zimozielona trawa, choć raczej powinno się nazywać ją trawą zimo-niebieskozieloną, bo taką na barwę. Tworzy kępy niczym gniazda. Może skalniak zdobić pojedynczo lub sadzona w grupach.

Miłek letni (Adonis aestivalis L.) jest to roślina jednoroczna, ale warta posadzenia na skalniaku. Zachwyca bowiem kwiatami w kolorze intensywnej czerwieni z czarnym wnętrzem.

Narcyz cyklamenowaty (Narcissus cyclamineus) dorasta tyko do 30 cm, idealny na skalniak. Jego pięknie na żółto wybarwione kwiaty pojawiające się wczesną wiosną będą zachwycały z daleka.

Przelot pospolity (Anthyllis vulneraria L.) roślina odporna na suszę, wytwarza piękne żółciutkie lub różowe kwiatuszki podobne na pierwszy rzut oka do koniczyny, choć od niej większe.

Ramonda pirenejska (Ramonda myconi) ma charakterystyczne, grube i pomarszczone liście, spomiędzy których od maja do lipca wyrastają drobne, białe lub różowe kwiatuszki.

Rdest pokrewny (Polygonum affine) pięknie się na skalniaku prezentuje ze swoimi sterczącymi niczym szpile kłosami kwiatostanów w kolorze bladoróżowym lub białym. A te kłosy otoczone są intensywną zielenią liści.

Rozchodnik (Sedum L.) to najbardziej chyba popularna roślina rosnąca na ogrodowych skalniakach. Ma charakterystyczne grube liścia, które magazynują wodę. Jest do dyspozycji tak wiele odmian rozchodnika, że tylko z tej rośliny można stworzyć niezwykły, różnorodny i wielobarwny skalniak, kwitnący non stop, gdyż różne odmiany mają różne okresy kwitnienia. A kwitną barwami lila, żółtymi, na zielono i wieloma innymi.

Rozwar wielokwiatowy (Platycodon grandiflorum) jego szafirowe lub białe kwiaty przypominają nieco kwiaty powojników. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jego pędy są proste, na końcach rozgałęziają się i tam właśnie wyrastają te nieziemskie dzwonki.

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) jeden z pierwszych wiosennych kwiatków o pięknym fioletowym kolorze z żółtym środkiem.

Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum) kwitnie od czerwca do sierpnia kwiatkami szarobiałymi. Cała roślina pokryta jest kutnerem (meszkiem) co sprawia, że wygląda jak przyprószona szronem. Pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo, ale jeszcze lepiej w grupach. Idealna górska roślinka do ogrodów skalnych.

Tulipan dziki (Tulipa silvestris) wyglądem swym nie przypomina przeciętnego tulipana, jego kielich bowiem jest otwarty, w kolorze słońca. Niezwykle atrakcyjnie prezentuje się wśród kamieni.

Ubiorek okółkowy (Iberis umbellata L.) ma lila baldachy, które niczym parasole rozkładają się nad skałkami. Niezwykłej urody roślina. Kwiaty są nie tylko lila, mogą być czerwone, lawendowe i białe.

Ukwap dwupienny (Antennaria dioica) roślinka niziutka i delikatna o srebrzystoszarych listkach. Bylina ta tworzy bardzo zwartą darń. Na końcach krótkich pędów wyrastają kwiatuszki w dwóch kolorach: bladoróżowe to żeńskie a białe męskie.

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites) ma niezwykle interesujące pędy porośnięte liśćmi, które wyglądają jak długa szyja smoka pokryta łuskami. Kwiatki nie są tak spektakularne: drobne, żółte, pojawiają się w maju i czerwcu.

Żagwin ogrodowy (Aubrieta × cultorum) nadchodzi kwiecień, maj i piękne przez całą zimę, szarozielone listeczki znikają pod dywanem fioletowych kwiatków. Tej rośliny nie może zabraknąć na skalniaku.