Aksamitka – uprawa, odmiany, nasiona

Aksamitka najczęściej jest stosowana do obsadzania rabat w formie obwódek, na kwietniki, a także na kwiat cięty do dużych bukietów, kompozycji kwiatowych i małych stylowych bukiecików. Uprawa aksamitki jest łatwa, roślina ta jest niezwykle dekoracyjna, ma jednak dość intensywny ostry zapach, który nie wszyscy lubią.

Aksamitka kwitnie po 12 tygodniach od siewu, główny okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień, a nawet przedłuża się do października. Nasiona aksamitki należy wysiewać do inspektu na początku kwietnia, można też siać na rozsadniku zabezpieczając rośliny przed mrozami przez rozciągniecie nad nimi folii polietylenowej.

Jeżeli siewki mają być pikowane, to na l m2 wysiewa się 10-12 g nasion aksamitki wzniesionej lub rozpierzchłej, natomiast 6-8 g nasion aksamitki wąskolistnej. Gdy siewek się nie pikuje, to normę wysiewu zmniejsza się o połowę. Przy rzadkim siewie pikowanie roślin jest zbędne, przy gęstym siewie siewki należy przepikować w rozstawie 3×5 cm, a w trzeciej dekadzie maja posadzić na miejsca stale w gruncie.

Znane są liczne odmiany aksamitek trzech głównych gatunków tych kwiatów: aksamitka wzniesiona – dorasta do wysokości 40-100 cm, o pełnych kwiatach pomarańczowej i żółtej barwy. Aksamitka rozpierzchła (formy karłowe wysokości 20-30 cm i wysokie – 40-75 cm) – o kwiatach pełnych lub pojedynczych żółtopomarańczowych z czerwoną plamą lub ciemnobrązowe z żółtym obrzeżeniem, aksamitka wąskolistna – dorastająca do wysokości 30 cm, z licznymi drobnymi kwiatami barwy pomarańczowej lub żółtej i z czerwoną plamą u nasady płatków. Znanych jest tak dużo odmian aksamitek, ze względu na dużą uniwersalność tych kwiatów.

Aksamitkę wzniesioną przeznaczoną na kwiat cięty należy sadzić na zagonach czterema rzędami, w rzędzie co 35 cm. Jeżeli uprawiamy aksamitkę w grupach na rabatach lub kwietnikach to stosujemy rozstawę 40-50×40-50cm. Aksamitkę rozpierzchłą i wąskolistną sadzi się w rozstawie 20-25×30-35cm.

Aksamitka Aksamitki