Aster chiński – uprawa i odmiany

Aster chiński jest jednym z najładniejszych kwiatów letnich i jesiennych bardzo popularnym i lubianym przez miłośników kwiatów. Uprawa astrów obecnie obejmuje kilkaset odmian astrów o różnych koszyczkach i o różnej wysokości roślin. Koszyczki mogą być pojedyncze, półpełne i pełne. Zależnie od kształtu kwiatów rozróżniamy odmiany astrów: peoniowe, chryzantemowe, igiełkowe itp.

Wśród różnych typów są odmiany astrów wysokich, które wyrastają do 80-90 cm, średnio wysokich, wyrastających do 45 cm i karłowych, wyrastających do 25 cm wysokości, W obrębie różnorodnych typów astry odznaczają się również pełną gamą barw w różnych tonach i odcieniach – od ciemnofioletowego i niebieskiego przez szkarłatny i czerwony do różowego, łososiowego, morelowego, żółtego i białego. Różnią się również wielkością koszyczków kwiatowych, które mogą mieć średnicę od 5 do 16 cm.

Zastosowanie astrów jest wszechstronne, nadają się na kwietniki i rabaty, odmiany astrów niskie na obwódki i do uzupełniania rabat. Wszystkie astry średnio wysokie można sadzić na rabatach w grupach bylinowych, a także używać na kwiat cięty. Odmiany wysokie uprawiane są głównie na kwiat cięty. Kwiaty astrów są bardzo żywotne i długo po ścięciu utrzymują się świeże. Rośliny dobrze znoszą przesadzanie nawet w okresie kwitnienia. Astry zaczynają kwitnąć w połowie lipca i kwitną aż do jesiennych przymrozków.

Uprawa astrów wymaga stanowiska słonecznego, gleby żyznej, średnio wilgotnej. w dobrej kulturze i wolnej od chorób. Źle znoszą glebę świeżo nawożoną nawozami organicznymi, a także nie należy ich uprawiać na tym samym miejscu z roku na rok.

Uprawę astrów należy zacząć od wysiania nasion w połowie marca najlepiej do inspektu lub w kwietniu na rozsadnik. Gdy siewki wykształcą pierwszą parę liści, wówczas przystępuje się do ich pikowania w inspekcie w rozstawie 4×6 cm.

Na rozsadniku najlepiej siać rzadko, aby uniknąć pikowania, natomiast w odpowiednim czasie należy od razu z rozsadnika sadzić na miejsca stałe: grzędy kwiatowe, rabaty czy kwietniki.

W uprawie astrów na kwiat cięty odmiany karłowe powinno się sadzić co 20-25cm w rzędzie, średnio wysokie i wysokie co 30 cm w rzędzie, wyznaczając 4 rzędy na zagonie. W uprawie na rabaty kwiatowe rozstawa dla odmian karłowych i średnio wysokich powinna wynosić 30 X 30 cm. dla wysokich – 40 X 40 cm.

Aster chiński