Barwinek – uprawa, sadzonki i nasiona

Barwinek jest w Polsce jedną z najpopularniejszych roślin okrywowych. Wystarczy kilka sadzonek barwinka żeby zapełnić spory obszar tą rośliną. Wyróżniamy około 12 gatunków barwinków, które występują w Europie Środkowej, Południowej oraz Azji. Dzielą się na byliny, półkrzewy oraz krzewinki. W Polsce w stanie naturalnym możemy spotkać jedynie barwinka pospolitego(Vinca Minor).

Liście ułożone są naprzeciwlegle, mają najczęściej kształt wydłużonego serca lub owalny ze spiczastym czubkiem. Kwiaty pojedynczo wyrastają z kątów liści. Mają do 3 centymetrów średnicy, płatków zazwyczaj jest pięć i mają barwę w odcieniach niebieskiego, czerwonego lub białego.
Uprawa barwinka udaje się praktycznie we wszystkich warunkach. Pewnie dlatego jest tak popularną rośliną. Najlepsze warunki do uprawy barwinka to półcieniste stanowisko z glebą żyzną, przepuszczalną, ale dość wilgotną. Na stanowiskach z ziemią lekką i suchą mogą również być uprawiane, początkowo radzą sobie nieco gorzej, ale po jakimś czasie rosną dobrze. Gleby zbite i gliniaste raczej nie są odpowiednie dla uprawy barwinków.

Rozmnażanie jest bardzo proste. Wystarczy odciąć kilka pędów i podzielić je na kawałki z 3 – 4 parami liśćmi. Tak gotowe sadzonki barwinka wsadzamy odciętym końcem do ziemi lub wkładamy na całej długości do niewielkich rowków i przykrywamy ziemią. Nie poleca się rozmnażania barwinka z nasion. Jedyny wyjątek stanowi barwinek zielony. Nasiona barwinka zielonego bardzo dobrze kiełkują a nawet dają samosiew.

Najpopularniejsze gatunki:
– Barwinek pospolity (Vinca minor)
– Barwinek większy (Vinca major)
– Barwinek zielony (Vinca herbacea)
– V. difformis
– V. erecta

ODMIANY
– 'Alba’ – białe kwiaty
– 'Atropurpurea’ – ciemno fioletowe kwiaty
– 'Illumination’ – liście ciemnożółte z wąskim zielonym obrzeżeniem
– 'Plena’ – pełne, niebieskie kwiaty
’Variegata’ – liście zielone z białym obrzeżeniem

Barwinek