Byliny wieloletnie do ogrodu

Byliny bez wątpienia nazwać można klejnotami ogrodów. U większości z nich liście zamierają jesienią ale korzenie, które w mroźne zimy dobrze jest zabezpieczyć przed mrozami, spokojnie trwają w ziemi, by wiosną roślina znów się odrodziła, by co roku być coraz bardziej okazałą. Są i takie gatunki bylin, które zielone pozostają przez cały rok. Byliny to niezwykłe bogactwo kształtów i barw. Swym pięknem ciszą oczy, poprawiają nastrój i sprawiają, że ogród tętni życiem. A są byliny, które mogą dożywać i kilkudziesięciu lat. Jest w czym wybierać i nie sposób zaprezentować wszystkich gatunków i odmian. Poniżej tylko te subiektywnie uważane za najpiękniejsze.

Piwonie

Nieziemski zapach, to pierwsze co kojarzy się z piwoniami. A poza tym piękne, zdobiące ogród kwiaty. Najbardziej popularna w Polsce jest piwonia chińska, o dużych, pełnych kwiatach w kolorach od białych po wszystkie odcienie różu do czerwieni a na purpurze kończąc. Liście są charakterystyczne, o intensywnie zielonej barwie. Kwitnie w maju i czerwcu.  Piwonie lubią żyzną ziemię i miejsca nasłonecznione.

Floksy

Są roślinami wieloletnimi, w Polsce uprawianych jest kilka gatunków. Kwiaty są pięciokątne, skupione w kwiatostanach i można je spotkać w kolorach białym, żółtawym, fioletowym, czerwonym, niebieskim.

Floksy nie mają dużych wymagań ani glebowych ani pielęgnacyjnych i są łatwe w uprawie. Lubią jasne i słoneczne stanowiska. Można je rozmnażać poprzez podział kęp lub sadzonki pobierane po kwitnieniu. Łatwo i szybko się ukorzeniają. Najbardziej intensywnie kwitnie w maju.

Irysy

Irys syberyjski idealnie nadaje się do sadzenia w miejscach podmokłych, np. przy oczkach wodnych, gdyż lubią żyzne i wilgotne podłoże. Kwiaty te kwitną późną wiosną i wczesnym latem. Zachwycają są wielkością i kolorami. Bywają wielokolorowe, białe, niebieskie, fioletowe i żółte a nawet brązowe. Irys kwitnie w maju i czerwcu i jest zapytany przez trzmiele.

Irysy bródkowate również kwitną w maju i czerwcu. Roślina ta ze względu na piękne kwiaty doczekała się mnóstwa atrakcyjnych odmian o wyszukanych nawet wielobarwnych kwiatach. Odporna na niskie temperatury przez cały rok może pozostać w gruncie. Wymaga lekkiej, żyznej i lekko wilgotnej ziemi. Pędy kwiatowe po okresie kwitnienia powinny zostać ścięte.

Parzydło leśne

Parzydło leśne to niezwykle okazała, dorastająca nawet do 2 metrów wysokości bylina, którą można spotkać rosnącą dziko (jest objęta ochroną). W ogrodzie idealnie wypełni sobą cieniste jego zakątki. W maju i czerwcu zachwyca wiechowatymi kwiatostanami. Nie ma wielkich wymagań glebowych, ziemia może być przeciętnej jakości ale nie znosi suszy. Rozwija silny i rozległy system korzeniowy. Zapytana jest przez drobne chrząszcze a jej nasiona i liście są trujące.

Tawułka Arendsa

Tawułka Arendsa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych bylin rosnących w zacienionych miejscach ogrodów. Jej największą ozdobą są niezwykłe, dekoracyjne drobne kwiatuszki zebrane na szczycie sztywnego pędu przypominające barwne pióropusze. Ich niezwykłe kolory (białe, bordowe, purpurowe, łososiowe, różowe) sprawia, że gdy kwitnie od lipca do września,  jest niezwykłą i zachwycającą ozdobą ogrodu. Ma spore wymagania glebowe. Podłoże powinno być żyzne i wilgotne. Tawułka pięknie prezentuje się nie tylko w ogrodzie ale i w wazonie.

Rudbekia błyskotliwa

Należy do rodziny astrowatych. W Polsce rudbekia występuje tylko jako roślina uprawna. Kwitnie od połowy lata aż do później jesieni a kwiaty są koloru intensywnie żółtego aż do pomarańczowego. Tworzy w ogrodzie jakby złote łany. Roślina mało wymagająca pod względem glebowym lubi słoneczne stanowiska. Nieźle znosi krótkie okresy suszy. Bez problemu rozsiewa się sama. Długo zachowuje świeżość jako kwiat cięty w wazonie.

Bluszcz

Jest jedną z najbardziej popularnych bylin. Bluszcz jest rośliną będącą zieloną przez cały rok. Pnącza przyrastają do 1 metra rocznie. Może się piąć po drzewa, murach, fasadach budynków ale świetnie sprawdza się również jako roślina płożąca, tworząc niesamowite, gęste dywany na najniższym piętrze ogrodów. Lubi cień, próchniczą glebę o odcieniu najlepiej obojętnym lub lekko zasadowym. Jest dość wytrzymała na mrozy, ale pozbawiona pokrywy śnieżnej może przemarzać.

Rozchodnik ostry

Roślina o drobnych, żółtych, gwiazdkowatych kwiatuszkach, gęsto ją okrywających. Pędy osiągają do 15 centymetrów o charakterze nieco płożącym. Listki również są drobne, ale grube i soczystozielone i nawet bez kwiatów tworzą zwarte, niezwykle dekoracyjne kobierce. Kwitną w lipcu i czerwcu. Roślina niezwykle łatwa w uprawie, jest gatunkiem rodzimym , często rosnącym w stanie dzikim. Lubi podłoże suche, piaszczyste dlatego z lubością porasta nasypu kolejowe, brzegi lasów i wzgórz. Należy sadzić ją małymi kępkami, gdyż szybko się rozrasta a najczęściej i samodzielnie wysiewa. Lubi stanowiska słoneczne ale dobrze znosi również te półcieniste. Jest miododajna, lecznicza ale i trująca.

Powyżej zaprezentowanych została jedynie garstka bylin, które będą pięknie prezentowały się w ogrodach. Gatunków i rodzajów są tysiące. Tysiące kolorów kwiatów albo bez kwiatów. Tych, których wysokość przekracza 2 metry ale również takich, które ledwo odstają od podłoża na którym rosną. Każdy znajdzie coś co własnego ogrodu. A ogród porośnięty bylinami będzie ogrodem magicznym, jak z bajki.