Ciemiernik (Helleborus) – uprawa, gatunki, cena sadzonki

Ciemierniki to mrozoodporne byliny, pochodzące z obszarów Europy i Azji, kwitnące od połowy zimy do późnej wiosny. Ich białe, kubkowate lub talerzykowate kwiaty, często podbarwione są zielenią lub purpurą. Liście podzielone są na 3 do 7 lub więcej owalnych lub lancetowatych listków, o długości 10 – 20 cm. Uprawa ciemiernika udaje się zarówno w cieniu jak i półcieniu, pod warunkiem, że gleba jest dostatecznie wilgotna.

Uwaga: Wszystkie ciemierniki są trujące!

OKRES KWITNIENIA: grudzień – marzec (ciemiernik biały), luty – maj (reszta gatunków)

BARWA KWIATÓW: głównie zielona, oprócz tego biała, różowa, purpurowa, żółtawa

STANOWISKO: zaciszne, ciepłe, osłonięte od wiatrów

WYSOKOŚĆ: 20 – 30cm (ciemiernik biały), 40 – 50 (reszta gatunków)

PODŁOŻE: uprawa ciemiernika udaje się na podłożu mineralnym, bogatym w próchnicę, lekko wapiennym (ciemiernik biały), wilgotnym (nie w przypadku ciemiernika cuchnącego)

ROZMNAŻANIE: podział, nasiona

Cena ciemiernika: za sadzonki ciemiernika zapłacimy od ok. 5,00 do kilkunastu złotych, wysokość ceny ciemiernika zależy od wielkości rośliny oraz ilości sztuk w doniczce.

GATUNKI:
Ciemiernik biały (Helleborus niger) – wysokość 20-30cm, łodyga dźwiga 1 – 3 kwiaty, liście zimotrwałe, skórzaste, kwiaty o średnicy do 10cm, kwiaty białe, jak przekwitają to zielone lub czerwone.

Ciemiernik czerwonawy – (Helleborus purpurascens) – wysokośc 40cm, krajowy gatunek, dziko rośnie w Bieszczadach, posiada kwiaty o pięciu trwałych, dużych i barwnych działkach okwiatu, koloru brudnopurpurowego.

Ciemiernik cuchnący – (Helleborus foetidus) – wysokość 50cm, łodyga gruba, kwiaty koloru zielonego, zebrane w wiechy, 5 na jednej łodydze.

Ciemiernik korsykański – (Helleborus argutifolius) – wysokość do 50cm, kwiaty zielono – żółte

Ciemiernik czerwonawyCiemiernik cuchnący