Dalia ogrodowa – uprawa i odmiany

Dalia należy do rodzaju roślin nasiennych i rodziny astrowatych, nazywana jest również georginią. Pochodzi z rejonów górzystych Gwatemali i Meksyku. Do Europy została sprowadzona w XIX wieku. Różnorodność kształtów oraz wielkości i barw kwiatów sprawiają, że chętnie są sadzone jako ozdoby ogrodu, nadają się również na kwiaty cięte. Ich niewątpliwą zaletą jet to, że kwitną od połowy lata do pierwszych przymrozków, a uprawa dalii ogrodowych jest mało kłopotliwa.

Dalie są bylinami, tworzącymi podziemne bulwy. W zależności od odmiany dalii ogrodowej rośliny osiągają od 30cm do 1.80m wysokości. Liści są ciemnozielone o złożonej budowie.
Dekoracyjne kwiatostany to koszyczki osadzone na długich wierzchołkach, składających się z kwiatów rurkowych wewnątrz koszyczka oraz kwiatów języczkowych.

Ze względu na budowę koszyczka Dalie możemy podzielić na:
pojedyncze – posiadają jeden okółek kwiatów języczkowych oraz krótkie kwiaty rurkowe. Rośliny dorastają do 30-40m wysokości. Traktowane są jako rośliny jednoroczne. Uprawiane z nasion.
półpełne – na zetknięciu kwiatów rurkowych i języczkowych występuje dodatkowy okółek kwiatów języczkowych (krótkie). Kwiatostany niewielkie ok. 6-8m średnicy.
pełne – są to wysokie rośliny. Dalie pełne możemy podzielić na rośliny mające kwiatostany dekoracyjne, kuliste, kaktusowe i półkaktusowe oraz pomponowe.

Uprawa dalii ogrodowej: Dalie preferują stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Rośliny można sadzić też w lekkim półcieniu, ale ich kwiaty będą mniej okazałe. Gleba do uprawy dalii ogrodowej powinna być przepuszczalna i dostatecznie wilgotna, wymaga regularnego nawożenia. Jesienią należy dodać kompostu lub obornika i przekopać, a wiosną zasilić nawozem wieloskładnikowym. Dalie zaliczane są do roślin niezimujących w gruncie, dlatego po pierwszych przymrozkach należy je wykopywać i przechowywać karpę w temperaturze powyżej zera ok. 3-5 C. Karpy wysadzamy do gruntu po 10 – 15 maja.
Wyróżniamy odmiany dalii ogrodowych wysokie i niskie. Odmiany niskie znajdują zastosowanie na kwietnikach, rabatach i nasadzeniach w skrzynkach. Natomiast odmiany dalii ogrodowych wysokie wykorzystuje się do tworzenia grup ogrodowych, osłon lub na wyższe partie rabat. Zarówno dalie kaktusowe i pomponowe wykorzystywane są na kwiat cięty.

Rozmnażanie: podział karp – wiosną, z sadzonek, z nasion – w marcu.

Do grupy Dalii pojedynczych zaliczamy między innymi:
’Mignon’ – dorasta do ok. 40m wysokości, ma krótkie pędy i kwiaty w wielu kolorach. Kwitnie od lipca do późnej jesieni. Uprawiana na rabatach, w skrzyniach balkonowych oraz na kwiat cięty. Lubi stanowiska słoneczne.
’Top Mix’ – dorasta do 20-40m wysokości, kwiaty w wielu intensywnych kolorach. Kwitnie koniec lipca. Odmiana rozmnażana z nasion.

Dalie wysokie:
’Edinburgh’ – opis i zdjęcia
’Duet’ – opis i zdjęcia

Dalie karłowe między innymi:
’Alaska’ – odmiana polska o białych kwiatach, dorasta do 1m wysokości.
’Corrida’ – odmiana polska o kwiatach koloru czerwono-pomarańczowego.
’Jantar’ – odmiana polska o pomarańczowych kwiatach.
’Syrena’ – odmiana polska kwiaty różowe.
’Piccolo’ – bardzo liczne, pojedyncze kwiatostany.

Grupa dalii kaktusowych:
– ’Chat Noir’ – opis i zdjęcia
’My Love’ – opis i zdjęcia
’Acapulco’ – opis i zdjęcia

Choroby i szkodniki: Roślinom zagraża mozaika dalii, która powoduje zahamowanie wzrostu, oraz mozaika ogórka wywołująca żółte plamy na liściach. Są to choroby wirusowe przenoszone są przez mszyce. Rośliny może również porażać szara pleśń.

dalia