Dzielżan – uprawa i nasiona

Dzielżany należą do rodziny astrowatych. Pochodzą z Ameryki Północnej, gdzie pierwsi osadnicy używali ich do sporządzania tabaki. Słoneczne kwiaty tej uroczej byliny późnym latem i jesienią rozweselają rabaty i ogrody.
W Polsce dosyć dobrze znoszą mróz lecz nie tolerują bardzo suchych gleb.

Pędy kwiatowe osiągają wysokość nawet 130cm, pokrój zwarty, z rozgałęzionych łodyg wyrastają dłuższe pędy kwitowe.
Łodygi są proste, grube, osiągają wysokość do ok. 60cm.
Liście mają kształt lancetowaty, zebrane w rozety.
Kwiaty w odcieniach żółci, pomarańczy i brązu, najintensywniej kwitnie przez cały lipiec, koszyczki kwiatowe tworzą rurkowate kwiaty w środku i języczkowate, zwisające na zewnątrz. Kwitną w drugim roku po wysiewie.

Uprawa dzielżanu: Roślina ta jest dosyć łatwa w uprawie. Wymaga nasłonecznionego stanowiska. Do uprawy dzielżanu najlepiej nadaje się lekka i przepuszczalna, ale żyzna i niezbyt wilgotna gleba. Bardzo dobrze znosi suszę i nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Roślina dość mrozoodporna – w normalne zimy przetrzymuje się prawie bez uszkodzeń, natomiast w czasie wyjątkowo mroźnych całkowicie może wymarznąć.

Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion dzielżanu, które zbieramy pod koniec lipca lub przez podział karp. Nasiona dzielżanu siejemy wczesną wiosną w czasie spoczynku.

Nadaje się zarówno do obsadzania ogrodów jak i na kwiat cięty, w wodzie wytrzymuje do 6dni.

Choroby i szkodniki: Roślina podatna na choroby wirusowe i plamistości liści, często jest zjadana przez ślimaki.

Zobacz zdjęcia i opis odmiany dzielżanu 'Helena Rote Tone’

Dzielżan
Fot. Dinkum, własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.