Facelia – uprawa, nasiona, poplon

Rośliny jednoroczne lub byliny z rodziny ogórecznikowatych. Środowiskiem naturalnym występowania facelii jest Ameryka Północna i wyżynne tereny Chile, na których wyodrębniono około 80 gatunków tej rośliny. W Polskiej florze zadomowiły się trzy gatunki facelii- mniejsza, błękitna i dzwonkowata.

W zależności od gatunku dorasta do 15-80cm.
Łodyga dosyć silnie rozgałęziona.
Liście są niebieskawozielone, owłosione, na końcach ząbkowane lub karbowane.
Kwiaty duże, zebrane w gęste kwiatostany skręcone w postaci gron, kształtem przypominające dzwoneczki, średnicy ok.2cm, koloru niebieskiego lub fioletowego; kwiaty otwierają się w dzień, na noc natomiast zamykają. Zakwita po 6-ciu miesiącach od wysiewu, kwitnie przez kilka tygodni od początku czerwca.

Uprawa facelii: Facelia nie jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o podłoże, rośnie i kwitnie także na glebach suchych , piaszczystych i jałowych, nie toleruje nadmiaru wody w glebie. Przy uprawie facelii ważne jest aby stanowisko dla tych roślin było słoneczne lub półcieniste. Odporna na spadki temperatur nawet do kilku stopni poniżej zera.

Nasiona facelii wysiewa się już w kwietniu wprost do gruntu, jest to roślina, która dobrze sama się wysiewa – często bywa, że jeszcze jesienią zakwitają młode rośliny – samosiejki. Warto też wiedzieć, że nasiona facelii nie są drogie.

Facelia jest roślina, którą warto uprawiać nie tylko w ogródkach na rabatach, ale także na skalnikach. Jest rośliną, która po przekopaniu jest bardzo dobrym naturalnym nawozem wzbogacającym glebę w próchnice, dlatego często stosuje się poplon z facelii. Jest to jedna z bardziej niezawodnych roślin stosowanych do poplonu. Dzięki poplonowi facelii, gleba szybko wzbogaca się w dużą ilość materii organicznej.

Gatunki
-Facelia mniejsza (Phacelia minor)

-Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia) – gatunek rośliny nie tylko ozdobnej, ale także uprawiany na paszę i ze względu na miododajność – często wykorzystywane przez pszczelarzy.

-Facelia dzwonkowata (Phacelia campanularia) – gatunek niski, typowo rabatowy, osiąga wysokość 15-30cm. Gatunek jednoroczny lub dwuletni. Kwiaty intensywne, niebieskie.

Choroby i szkodniki: Roślina odporna.

Zobacz więcej: Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia)

Facelia