Frezja ogrodowa – uprawa i sadzenie

Frezje należą do rodziny kosaćcowatych. Pochodzą z południowej Afryki i z Przylądka Dobrej Nadziei. Cenione są za ich delikatne, lejkowate kwiaty, występujące w licznej gamie barw, pojawiające się wiosną i latem.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: roślina dorasta do 40-50cm wysokości.
Liście: szablaste, wąskie, w dolnej części pędu.
Kwiaty: znajdują się na szczycie pędu, kielichowate, zebrane w złożony kłos, różnobarwne, pachną. Kwitnie VI-VIII.
Rozmnażanie: podział bulw, z nasion.

WYMAGANIA
Uprawa frezji ogrodowej udaje się w miejscach słonecznych, na glebie lekkiej, żyznej i przepuszczalnej, najlepiej piaszczysto-gliniastej i wapiennej (pH 6-7,2). Bulwy frezji ogrodowej sadzi się pod koniec kwietnia oraz w maju. Rośliny należy podlewać systematycznie oraz zasilać nawozami wieloskładnikowymi. Uprawa frezji nie zimuje w gruncie, dlatego na początku października należy wykopać bulwy i przechowywać w temperaturze ok. 15?C.

ZASTOSOWANIE
Frezje uprawia się na kwiat cięty głównie w szklarniach. Dzięki preparowaniu bulw, dostępne są przez cały rok. Frezje sadzi się na rabatach, obwódkach oraz w ogrodach skalnych.

CHOROBY I SZKODNIKI
Frezjom uprawianym w szklarniach zagrażają mszyce i przędziorki. Rośliny te mogą być też porażane przez choroby – zgniliznę twardzikową mieczyka oraz fuzaryjną zgorzel naczyń mieczyka.

GATUNKI I ODMIANY
’Magic’: kwiaty białe.
’Micheli’: kwiaty czerwony.
’Panda’: kwiaty czerwone.
’Spitfire’: kwiaty niebieskie.
’Super Freesia’: kwiaty w wielu barwach.

Zobacz również: Frezja ogrodowa (Freesia x hybrida)

Fot. sxc.hu

Frezja ogrodowa Frezja ogrodowa