Funkia ogrodowa – uprawa i odmiany

Hosta zwana u nas Funkią liczy wiele gatunków i odmian. Jest to cieniolubna bylina  pochodząca z Dalekiego Wschodu. Większość gatunków pochodzi z Chin i Japonii.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój funki ogrodowej: różny w zależności od gatunku i odmiany funki. Można spotkać odmiany miniaturowe lub dorastające 0,7-1m wysokości.
Liście: okazałe, tworzą rozety. Zależnie od odmiany funki różnią się wielkością, kształtem (sercowate, nerkowate, lancetowate) i kolorem. Mogą być jednolicie wybarwione; ciemnozielone, szaroniebieskie, seledynowe, żółtawe lub wielobarwne z białymi bądź żółtymi paskami i smugami. Powierzchnia liści może być matowa lub błyszcząca. Unerwienie liści jest bardzo mocno zaznaczone.
Kwiaty: kwiatostany dzwonkowate, koloru od białego, niebieskiego do fioletowego, fioletoworóżowego, zebrane w grona wyrastające na prostych łodygach, pojawiają się od VI do końca VIII. U niektórych odmian funki kwiaty są pachnące.
Rozmnażanie: podział roślin (III/IV lub IX/X). Stare ustalone odmiany można rozmnażać przez nasiona.

Uprawa funki
Funkia ogrodowa najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych. Lubi stanowiska cieniste i półcieniste o podłożu lekko wilgotnym. Odmiany funki o barwnych liściach należy sadzić w miejscach bardziej nasłonecznionych, dzięki czemu lepiej się wybarwiają. Funkia ogrodowa jest rośliną wytrzymałą na mróz. Uprawa funki preferuje nawożenie, wczesną wiosną lub późną jesienią należy rozłożyć wokół rośliny warstwę (3-5cm) kompostu i lekko przykopać. V i VI można stosować nawozy mineralne np. Azofoska, Mis lub Nawomix (5g/1 roślina). Nie nawozimy intensywnie młodych roślin, ponieważ mogą wyginąć.

CHOROBY I SZKODNIKI
Funkia jest rośliną odporną na choroby i szkodniki. Zagrożeniem dla rośliny są ślimaki, które wygryzają w liściach duże dziury. Możemy temu zapobiec przez rozsypanie wokół rośliny warstwy wapna palonego. Innym sposobem może być stawianie pojemniczków z piwem, które wabi ślimaki. Istnieją również preparaty chemiczne zwalczające ślimaki np. Mesurol lub Schneckenkorn.

ZASTOSOWANIE
Największym ozdobnym walorem Funkii są liście. Jest to bardzo popularna roślina, mająca wszechstronne zastosowanie. Dobrze prezentuje się w małych i dużych ogrodach zarówno w pojedynczych jak i grupowych nasadzeniach. Stosowana jest jako roślina obwódkowa, do ogrodów skalnych, na skarpy, nad oczka wodne lub do nasadzeń pojemnikowych jako ozdoba balkonów i tarasów. Funkia korzystnie prezentuje się w towarzystwie takich roślin jak np. bergenia, liliowce, paproć lub zawilce.

GATUNKI I ODMIANY
Funkia (’Blue Moon’): odmiana funki o pokroju rozłożystym, dorasta do ok. 20cm wysokości. Liście sine, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty fioletowe pokazują się w IV. Stosowana jako roślina okrywowa, na rabaty lub do nasadzeń doniczkowych. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi.

Funkia (’Gold Edger’): pokrój rozłożysty. Dorasta 20cm wysokości/30cm szerokości. Liście lancetowate, żółtawozielone. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VI. Roślina rabatowa, stosowana jako roślina okrywowa oraz sadzona w doniczkach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi.

Funkia (’Golden Prayers’): odmiana o pokroju rozłożystym, dorasta 20cm wysokości/40cm szerokości. Liście sercowate, żółtawozielone. Kwiaty fioletowe, pojawiają się w VI. Stosowana jako roślina okrywowa, na rabaty, oraz sadzona w doniczkach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi.

Funkia (’Golden Tiara’): pokrój rozłożysty. Dorasta 30cm wysokości/ 40cm szerokości. Liście żółtawozielone. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VI. Stosowana na rabaty i do nasadzeń doniczkowych. Daje rozłogi.

Funkia (’Golden Waffles’): pokrój rozłożysty, dorasta 20cm wysokości/40cm szerokości. Liście żółtozielono-sine. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VI. Stosowana jako roślina okrywowa i na rabaty oraz sadzona w donicach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi.

Funkia (’Halcyon’): odmiana funki o rozłożystym pokroju dorasta 30cm wysokości/40cm szerokości. Liście duże, sercowate, niebieskozielone jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VI. Roślina rabatowa i do nasadzeń doniczkowych. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi.

Funkia (’June’): odmiana o pokroju płożącym, dorastająca 20cm wysokości/40cm szerokości. Liście lancetowate, dwubarwne. Wewnątrz żółte, z zewnętrzną niebieskozieloną obwódką. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VI. Roślina okrywowa, stosowana na rabatach i sadzona w donicach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi. ’Regal Splendor’: odmiana o pokroju rozłożystym, dorastająca 30cm wysokości/40cm szerokości. Liście dwubarwne: sinozielone z białą obwódką, jesienią żółkną. Kwiaty fioletowo-białe, pojawiają się VI. Roślina rabatowa, sadzona również w donicach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Może rosnąc na słońu, jeśli podłoze jest dostatecznie wilgotne, wtedy lepiej się wybarwia. Daje rozłogi.v

Funkia fortune’a (’Aureomarginata’): pokrój rozłożysty, dorasta 40cm wysokości/40cm szerokości. Liście zielone z biała obwódką, ciemnieją jesienią. Kwiaty biało-niebieskawe, pojawiają się w VII. Roślina sadzona na rabatach i jako roślina okrywowa. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi. Odmiana ’Albopicta’

Funkia lancetolistna: pokrój kępiasty, dorasta 20cm wysokości/30cm szerokości Liście wiosną zielone z czasem żółkną. Kwiaty jasnofioletowe, pojawiają się w VIII. Roślina sadzona zarówno na rabatach jak i w donicach. Stanowiska cieniste i półcieniste. Daje rozłogi. Funkia lancetolistna – opis.

Funkia drobna (Hosta minor Nakai): odmiana pochodząca z Korei. Pokrój kępiasty, wolno rośnie, dorasta 10cm wysokości/ 30cm szerokości. Liście jasnozielone, lancetowate. Kwiaty pachnące, fioletowe, pojawiają się w VI. Sadzona zarówno na rabatach jak i w doniczkach. Daje rozłogi.

Funkia babkowata (Hosta plantaginea Asch.): dorasta 30cm wysokości i 50cm szerokości. Liście jasnozielone, sercowate. Kwiaty białe, pachnące, kształtu wydłużonej trąbki, pojawiają się VIII/IX. Stosowana do nasadzeń rabatowych, jako roślina okrywowa oraz sadzona w doniczkach. Daje rozłogi. Funkia babkowata – opis.
-(’Grandiflora’): pachnące kwiaty
-(’Sweet’): pachnące kwiaty

Funkia Siebolda (Hosta sieboldiana Engl.): pokrój rozłożysty, dorasta do 50cm wysokości. Liście bardzo duże, sercowate, sinozielone. Kwiaty dzwonkowate, fioletowe pojawiają się w VII. Stosowana na rabaty oraz jako roślina okrywowa. Stanowiska cieniste i półcieniste o podłożu lekko wilgotnym i wilgotnym. Odmiana ’Elegans’

Funkia falista odm ’Univittata’ (Hosta Undulata): pokrój rozłożysty, dorasta do 30cm wysokości/30cm szerokości. Liście dwubarwne ciemno zielone, jesienią jaśnieją z białą, podłużną mozaiką po środku liścia. Kwiaty niebiesko/białe pojawiają się w VII. Stosowana jako roślina okrywowa i na rabaty. Daje rozłogi. Stanowiska cieniste i półcieniste. Funkia falista – opis gatunku.

Funkia