Gazania – uprawa i nasiona, pielęgnacja i podlewanie

Należy do rodziny astrowatych, rodzaj ten obejmuje ok. 20 gatunków rosnących dziko na płd. Afryki. W Europie uprawa gazanii jest od dawna znana. Pielęgnacja gazanii jest mało kłopotliwa roślina o efektownych kwiatach, przypominających kwiaty gerbery. Kwiaty w formie koszyczków bywają żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, brązowe i kwitną masowo od lata do połowy jesieni. W większości gazanie są wrażliwe na mróz, dlatego w Polsce uprawiać gazanie można tylko jako rośliny jednoroczne.

Najlepiej uprawiać gazanie je w słońcu, ponieważ w cieniu i w pochmurne dni, kwiaty tej uroczej rośliny zamykają się. Nadają się do sadzenia w ogrodach przydomowych, ale można je również z powodzeniem pielęgnować gazanie w pojemnikach, na tarasach i balkonach. Dobrze znoszą suszę – gazanie podlewamy rzadko, dzięki temu mogą być sadzone na skalniakach i skarpach.

Uprawa gazanii: Rośliny sadzimy w pełnym słońcu, lubi gleby przepuszczalne, suche ale żyzne, nie znosi nadmiernej wilgoci – należy ograniczyć podlewanie gazanii! Nasiona gazanii wysiewa się w styczniu-lutym do skrzynek w szklarni. Gdy nasiona gazanii skiełkują – wymagają pikowania, a w maju po ostatnich przymrozkach wysadza się ją na miejsca stałe do gruntu.

W uprawie znajdują się następujące gatunki i mieszańce:
– Gazania lśniąca (Gazania splenders)
– Gazania (Gazania x hybrida) – kwiaty mają różne barwy: białą, żółtą, pomarańczową, karminową i różne odcienie tych barw.

Choroby i szkodniki: Roślina podatna na szarą pleśń i mączniaka prawdziwego.

Więcej informacji o gazanii.

Gazania