Gipsówka – uprawa i nasiona

Bylina należąca do rodziny goździkowatych, znana również pod nazwą łyszczec. Rodzaj obejmuje mrozoodporne rośliny jednoroczne i byliny oraz małe gatunki alpejskie uprawiane w ogrodach skalnych. Rośliny w naturze występują w południowej Europie, na Kaukazie oraz na terenach Azji Mniejszej.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: w zależności od odmiany, wyróżniamy: niższe ( 20-40cm), tworzące darń i wyższe (50-100cm), silnie rozgałęzione.
Łodyga: silnie rozgałęziająca się, rzadko pokryta liśćmi, cienka.
Liście: wąskie, dość długie ok. 7cm.
Kwiaty: bardzo drobne, ale liczne w różnych odcieniach bieli, różu i jasnej purpury, istnieją odmiany o kwiatach pełnych i te są szczególnie popularne w bukieciarstwie; kwitną w okresie letnim – od czerwca do września.
Rozmnażanie: nasiona gipsówki wysiewamy już wczesną wiosna, a otrzymane rośliny przesadzamy na właściwe miejsce- gipsówki mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Nasiona gipsówki nie są drogie dlatego tanim kosztem możemy uzyskać efektowne rośliny na rabacie czy do wazonu.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Odpowiednie miejsce dla uprawy gipsówek to stanowisko słoneczne i odkryte, gleba do uprawy gipsówki powinna być bardzo przepuszczalna o odczynie obojętnym do zasadowego. Rośliny te bardzo dobrze znoszą suszę.

W kompozycjach rabatowych drobne kwiaty i delikatny pokrój gipsówek doskonale kontrastuje z bardziej masywnymi roślinami. Doskonale nadają się na kwiat cięty i są wykorzystywane w bukieciarstwie. Znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, do kompozycji sadzonych w pojemnikach.

GATUNKI I ODMIANY
Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) synonimy pol.: łyszczec wiechowaty, rośliy osiągają ok. 100cm wysokości
’Bristol Fairy’ – białe, miniaturowe, podwójne kwiaty.
’Fairy Perfekt’ – okazałe, białe kwiatostany, osadzone na rozgałęzionych pędach.

Gipsówka rozesłana (Gypsophila repens) synonimy pol.: łyszczec rozesłany,gatunek niski tworzący zielonoszarych liści idrobnych kwiatów pojawiających się latem.
’Alba’ – białe kwiaty, zebrane w kwiatostany, które wabią motyle.

Gipsówka wytworna, letnia (Gypsophila elegans) – dorasta do 30-50cm, liście pokryte woskowym nalotem; bardzo drobne kwiaty.
’Covent Garden’– odmiana o większych kwiatach, także w kolorze różowym lub czerwonym.

Gipsówka murowa (Gypsophila mularis) – odmiana jednoroczna, zwisające łodygi długości do 30cm pokryte są licznymi blado różowymi kwiatuszkami.

Gipsówka (Gypsophila cerastoides) – opis gatunku

Gipsowka