Godecja wielkokwiatowa – uprawa

Godecja należy do rodziny wiesiołkowatych. Znana powszechnie jako marszawa lub azalia letnia. Jest bardzo atrakcyjną rośliną o pięknych kwiatch przypominających kwiaty azalii. W stanie naturalnym występuje w Kalifornii.

Jednoroczna roślina o rozgałęzionych i obficie ulistnionych prostych łodygach. Liście o kształcie lancetowatym lub eliptycznym. Kwiaty o średnicy ok. 8cm, wyrastają z kątów liści, pojedyncze lub pełne, błyszczące, zebrane po kilka w gronach. Barwy białej, kremowej, różowej, czerwonej i lila, występują także odmiany dwubarwne z charakterystycznymi, ciemnymi plamkami u nasady płatków. Kwitnie od czerwca do września, jednakże deszczowe lato skraca czas kwitnienie – krople deszczu niszczą delikatne płatki rośliny.

Uprawa godecji wielkokwiatowej: Godecja wymaga gleb żyznych, ciepłych i próchnicznych. Stanowisko do uprawy godecji wielkokwiatowej musi być nasłonecznione i bardzo ważne, aby było osłonięte od wiatru. Roślina ta dobrze znosi suszę, ale szkodzą jej długotrwałe opady- powodują opadanie kwiatów.

Gdy uprawiamy godecję wielkokwiatową nasiona wysiewamy partiami od kwietnia do czerwca dzięki czemu wydłużymy czas kwitnienia. Siewki należy przerywać. Roślina źle znosi przesadzanie.

Godecja świetnie komponuje się z kwiatami na grodowych rabatach, nadaje się do obsadzania pojemników na balkonach i tarasach, ale także pełni rolę kwiatów ciętych – długo utrzymuje się w wazonie.

Choroby i szkodniki: Roślina może być porażana przez szarą pleśń.

Zobacz również: Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora)

Godecja wielkokwiatowa
Fot. Michael Wolf, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.