Jak pielęgnować tulipany?

Tulipan jest wieloletnią rośliną cebulową należącą do rodziny liliowatych. Kształt i kolorystyka jest różnorodna, ponieważ zalicza się do niego 120 gatunków, które różnią się między sobą kształtem i wielkością. To właśnie różnorodność odmian przyczynia się do ich popularności zarówno w ogrodzie, gdzie są prawdziwą ozdobą, jak i wśród hodowców, którzy często wykorzystują je, jako kwiaty cięte.

Uprawianie

Cebule kwiatów sadzimy na przełomie września i października. Najlepiej nadaje się do tego gleba o odczynie obojętnym, natomiast lepiej unikać podłoża podmokłego i gliniastego. Przed zasadzeniem cebulki powinny moczyć się w preparatach grzybobójczych, co uchroni kwiat przed chorobami. Wybierając miejsce warto pamiętać, że tulipan dobrze czuje się w miejscach nasłonecznionych. Zanim nastanie zima zalecane jest także ściółkowanie ziemi. Po zasadzeniu trzeba pamiętać o podlewaniu i dbać, żeby podłoże nie uległo przesuszeniu.

Pielęgnacja

Tulipany nie są bardzo wymagającymi roślinami. W trakcie wegetacji dobrze jest pamiętać o nawadnianiu i ochronie przed szkodnikami. Ważne jest również to, co robimy z kwiatami po ich przekwitnięciu. Najważniejszą czynnością jest zabieg tzw. „ogławiania”, czyli usunięcia pozostałości kwiatów. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu roślina może całą energię magazynować w cebuli, co przyczyni się do jej wzrostu i efektu w postaci pięknego kwiatu następnej wiosny. Pozostawienie nasion sprawi, że tulipan skupi się na ich produkowaniu, co z naszego punktu widzenia jest działaniem bezużytecznym.

Jak pielęgnować tulipany?

Po przekwitnięciu roślinie trzeba również zapewnić wilgotną ziemię, ponieważ jest to okres regeneracji cebuli. Pod żadnym jednak pozorem nie wolno obcinać liści, należy odczekać aż samoistnie uschną. Tak przygotowane cebulki możemy wykopać i przechowywać bez ziemi do czasu kolejnego sadzenia. To uchroni je przed atakami szkodników, jednak zabieg ten nie jest konieczny.

Rozmnażanie

Podczas wegetacji tulipan, oprócz kwiatu, wytwarza też dodatkowe cebule. Rozmnażanie jest prostym zabiegiem, polegającym na ich rozdzieleniu i osobnym posadzeniu w ziemi. Nie zaleca się natomiast używania do tego celu nasion, ponieważ jakość roślin uzyskanych w ten sposób jest dużo gorsza.

Castorama pomocą dla ogrodników

Jeszcze 17 lat temu, zanim w Polsce otwarto pierwszy sklep Castoramy, obchodzącej właśnie swoje urodziny, większość osób uprawiających działki i przydomowe ogródki była skazana na własną intuicję lub doświadczenie znajomych. Brak było również potrzebnych środków pielęgnacyjnych. Przez ostatnie 17 lat sytuacja zmieniła się zasadniczo i każdy, kto chce uprawiać tulipany (i nie tylko) znajdzie w Castoramie wszystko czego potrzebuje, by jego tulipany były wyjątkową ozdobą wiosennego ogrodu.