Jakie byliny do cienia?

Dużymi krokami zbliża się wiosna a jest to najlepszy moment by założyć bylinowe rabaty. Rośliny zdążą się ukorzenić, wzmocnić, a wiele z nich ujrzymy latem i jesienią obsypanych kwieciem. Często jest tak, że wśród wielu rabat znajdą się takie, które pozostają zacienione i nigdy nie docierają do nich promienie słoneczne. Dla niewtajemniczonych może to być powód do zmartwień i obawa, że będą to w ogrodzie miejsca szare, bure i nieciekawe. Nic bardziej mylnego. Nawet będąc w posiadaniu ogrodu, który zawsze pozostaje w cieniu, np. w cieniu drzew, można stworzyć przepiękny, ukwiecony ogród. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie rośliny. A roślin cieniolubnych jest bez liku.

Kryteria doboru roślin do cienia

To nie jest tak, że każda roślina cieniolubna odnajdzie się w danym ogrodzie i będzie jego ozdobą. Kryteriów doboru jest kilka. Zanim wyruszy się na zakupy warto zapoznać się z wymaganiami roślin, które miałyby stać się ozdobą ogrodu. Jeśli tej wiedzy nie podsiądziemy, rośliny będą marnie rosły a właściciel ogrodu będzie tylko rozczarowany. Jeśli chcemy cieszyć oczy pięknem kwiatów najpierw należy ustalić czy ziemia w ogrodzie jest żyzna, czy może jest gliniasta, słabo przepuszczalna a może to prawie piach. Jaki jest jej odczyn i czy jest glebą przepuszczalną czy też nie. I uzbrojeni w taką wiedzę mogą wyruszyć na zakupy. A już na miejscu na pewno uzyskają informację który kwiat do których warunków pasuje idealnie i który będzie cieszył oczy.

Cieniolubne o pięknych liściach

Pierwsze miejsce na podium wśród cieniolubnych bez wątpienia zajmuje Funkia. Gatunek ten dostarcza wielu niezwykłych odmian o pięknych liściach a każda ma swój niepowtarzalny, niezwykły urok. Tworzenie kompozycji z wielu odmian rosnących obok siebie sprawi, że zakątek w którym będą rosły z czasem stanie się magiczny. Może rosnąć w miejscach przesuszonych, ale należy pamiętać o jej podlewaniu.

Znakomicie w miejscach cienistych odnajdą się Paprocie. Naturalnym ich środowiskiem jest las, nie cierpią zatem z powodu braku słońca.  Paprocie są jednak roślinami wymagającymi. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, lekkie i żyzne.

Bluszcz pospolity idealnie nadaje się w miejsca zacienione, ma niewielkie wymagania glebowe, nieźle znosi dłuższe suche okresy i jest rośliną wytrzymałą. Jest rośliną zimozieloną, dlatego swym zielonym pięknem zdobi ogród cały rok.

Roślina idealnie nadająca się do zadarniania terenu to Barwinek. Idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami. Również jest rośliną zieloną cały rok, wiosną jego liście prezentują się nieziemsko przybierając jasnozieloną barwę. Roślina ta uwielbia cień i ma niewielkie wymagania glebowe.

Kwiaty w cieniu

Niezwykle teraz modne Storczyki. To kwiaty, które mogą cieszyć oczy nie tylko stojąc na parapecie, ale również rosnąc w ogrodzie. Są właśnie cieniolubne. Np. Bletilla, kwiat o nieziemsko pięknych fioletowych kwiatkach dobrze sobie radzi  w  naszym klimacie. Podłoże powinno być dobrze zdrenowane, próchnicze i wilgotne.

Kolejną rośliną pięknie kwitnącą w cieniu jest Brunnera, w kilku odmianach. Ma i pięknie wybarwione liście i błękitne, drobne ale zachwycające kwiatki jak u niezapominajki.

W zacienionym ogrodzie nie może zabraknąć pięknie pachnącej Konwalii majowej. Niektórym odmianą nie przeszkadza nawet głęboki cień. Nie mają wielkich wymagań glebowych, ale im jaśniejsze stanowisko, tym większe jest ich zapotrzebowanie na wilgoć. Bogaty w pięknie kwitnące odmiany jest Cypripedium – czyli Obuwiki.

Wymagają zimowego spoczynku i temperatur ujemnych. A temperatury znosi naprawdę niskie. Podłoże powinno być próchnicze,  wilgotne z dodatkiem wapnia. W zacienionym ogrodzie nie powinno zabraknąć Przylaszczek.  Są i białe i niebieskie i różowe. Potrzebuje gleby wilgotnej, próchniczej o odczynie zasadowym. Zaczyna kwitnąć wczesną wiosną. To tylko niewielka część bylin, które będą się pięknie prezentowały nawet mocno zacienionym ogrodzie. Wybór takich roślin jest naprawdę imponujący. Także mając nawet kawałek ciemnego ugoru, można stworzyć kawałeczek kwietnego raju, który rozświetli otoczenie.