Kobea pnąca – uprawa i wysiew nasion

Jej inna nazwa to sępota pnąca. Jest to pnąca roślina o dużych, dzwonkowatych kwiatach, w stanie naturalnym porasta tereny Ameryki Środkowej i tam jest rośliną wieloletnią. U nas ze wzgldu na brak mrozoodporności, uprawiana jest w gruncie jako roślina jednoroczna lub trwała w np. w szklarniach.

Dorasta do 3- 4m wysokości, choć zdarzają się przypadki kiedy w sprzyjających warunkach przekracza 7m wysokości, odznacza się bardzo szybkim wzrostem.
Łodyga jest długa, silnie rozgałęziona, ale delikatna i krucha, dlatego wymaga stabilnych podpór.
Liście są pierzaste, zakończone wąsami czepnymi, o barwie często purpurowej, a zimą o odcieniach fioletu.
Kwiaty o dzwonkowatym kształcie, średnicy ok. 3cm, wyrastają na dość długich szypułkach, barwy początkowo zielonej, a w zależności od odmiany następnie białe lub fioletowe; okres kwitnienia przypada na miesiące lipiec-październik, a przerywanie zwiędłych kwiatów nasila kwitnienie; kwiaty są nietrwałe-na roślinie utrzymują się do 2 dni.

Uprawa kobei pnącej: Kobea to roślina, której najszybszy wzrost i najbardziej obfite kwitnienie otrzymamy, kiedy roślinę zasadzimy na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Najlepsze podłoże do uprawy kobei pnącej powinno być żyzne i umiarkowanie wilgotne. Dodatkowo, aby wzmocnić roślinę można stosować do ok. połowy czerwca nawóz fosforowo-potasowy z niewielką ilością azotu.

Roślinę rozmnażamy poprzez wysiew nasion kobei pnącej najpierw do pojemników na przełomie lutego i marca, a następnie na miejsce stałe lub do doniczki w połowie maja. Pamiętajmy, ze przy wysiewie nasion kobei pnącej powinno zachować się rozstawę 30-40 cm. Często stosowane jest także próba przezimowania rośliny i rozsad z sadzonek. W ty celu roślinę przycinamy na zimę do ok. 15 cm i minimalnie podlewaną utrzymujemy w pomieszczeniu o temperaturze 8-12°C.

Kobea nie jest mrozoodporna i jeśli chcemy utrzymać roślinę na następny rok to trzeba przenieść ją na zimę do pomieszczenia i koniecznie skrócić.

Kobea idealnie nadaje się do obsadzania tarasów, balkonów i altan ponieważ bardzo szybko się rozrasta, długo kwitnie i tworzy bardzo atrakcyjną naturalną ściankę.

Choroby i szkodniki: Roślinie mogą zagrażać mszyce i przędziorki.

Zobacz również: Kobea pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca

Fot. Michael Wolf, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.