Konwalia majowa – opis, uprawa, sadzonki

Konwalia majowa jest jedną z niewielu roślin, która powszechnie występuje na terenie Polski w stanie naturalnym. Spotkać ją możemy przede wszystkim na skrajach lasów liściastych, zagajników lub pod pojedynczymi drzewami na bezdrożach.

Jak nazwa wskazuje z opisu konwalii majowej, termin kwitnienia przypada na maj (druga połowa). Wtedy to rozwijają się białe, dzwonkowate kwiaty zwisające w gronach. Znacznie większym atutem niż wygląd konwalii jest ich słodki, przyjemny zapach. Opis konwalii majowej powinien zaczynać się od opisu liści, które są grube i twarde, podobne do tulipana. Konwalie dorastają do około 25cm wysokości. Po przekwitnięciu pojawiają się czasami równie dekoracyjne, czerwone owoce. Należy jednak wiedzieć, że są trujące.

Najlepiej uprawa konwalii majowej udaje się na glebach próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, lecz słaba ziemia z powodzeniem może być ich stanowiskiem. Konwalie najbujniej kwitną na słońcu, za to w cieniu świetnie rozwijają się liście. Dlatego polecam uprawę konwalii majowej w miejscu półsłonecznym.

Rozmnażanie konwalii jest łatwe, polega na dzieleniu kłączy na odcinki długości 10cm, w ten sposób otrzymujemy ukorzenione sadzonki konwalii majowej. Zabieg ten wykonujemy w sierpniu/wrześniu. Z racji tego, że konwalie bardzo szybko się rozrastają z powodzeniem mogą pełnić funkcję rośliny okrywowej. W sklepach ogrodniczych można tez kupić już gotowe sadzonki konwalii majowej. Jeżeli jednak mamy taką możliwość lepiej zrobić własne sadzonki konwalii majowej ponieważ niczym się one nie różnią od tych kupnych.

ODMIANY
Większość odmian konwalii majowej jest dość trudna do zdobycia, może z wyjątkiem 'Rosea’, którą dostaniemy w szkółkach za cenę ok. 10zł (podczas gdy cena zwykłej, białej nie przekracza 3zł)
’Grandiflora’ – większe kwiaty i obfitsze kwitnienie
’Lineata’ – liście paskowane, żółtozielone
’Plena’ – pełne kwiaty, rzadkość
’Rosea’ – bladoróżowe kwiaty

Konwalia majowa