Kosmos podwójnie pierzasty – odmiany i rozstawa

Należy do rodziny astrowatych i naturalnie występuje w Meksyku. Znany jest również pod nazwą onętek, ponętka. Kosmos podwójnie pierzasty to roślina jednoroczna o wysokości do 1,2 metra, która ma zdolność samo-wysiewania się. Jej pędy są wzniesione, silnie rozgałęzione z podwójnie pierzastymi liśćmi. Choć wygląda delikatnie, to jest dosyć żywotna, a do tego łatwa w uprawie i chętnie wysiewana w ogrodach.

Kwiaty są rurkowate stosunkowo długie i lekko wystające, zebrane w okółku, tworzą duże koszyczki. Bardzo licznie pojawiają się od lipca do października, przyciągają wiele gatunków motyli. Kolory kwiatów są bardzo różnorodne od białych, różowych po fioletowe i purpurowe. Wyselekcjonowano wiele odmian w zależności od rodzaju i koloru kwiatu. Owoce to ciemnobrązowe wydłużone niełupki.

Uprawa: Jest rośliną mało wymagającą. Najlepiej rośnie na glebie ubogiej, przepuszczalnej (optymalne pH pomiędzy 6.0 a 8.5) w pełnym słońcu, ewentualnie półcieniu, na ciepłym i osłoniętym stanowisku. Wysiew nasion wprost do gruntu pod koniec kwietnia. Rozstawa kosmosu podwójnie pierzastego powinna wynosić ok. 40 x 50 cm. Ze względu na dużą rozłożystość rośliny rozstawa kosmosu podwójnie pierzastego musi wynosić ok. 0,5 m kwadratowego, tak aby rośliny wzajemnie się nie zadusiły.

Kosmos jest rośliną ozdobną z kwiatów, z tego też względu najczęściej sadzony jest na rabatach i w grupach ogrodowych. Nadaje się on także na kwiat cięty oraz do suchych bukietów – wiele zależy od dobrania odpowiedniej odmiany kosmosu podwójnie pierzastego, choć w Polsce (oprócz serii ’Sensation’) są jeszcze mało rozpowszechnione.

Oto niektóre odmiany kosmosu podwójnie pierzastego:
'Candy Stripe’ – rośliny te dorastają do 90 cm wysokości i mają kwiaty białe ze zmiennymi ciemnokarmazynowymi poprzecznymi wzorami lub plamkami.
’Daydream’ – jasnoróżowe kwiaty z ciemniejącym środkiem. Wysokość około 90cm.
’Double Click’ odmiana kosmosu podwójnie pierzastego o wysokości 90-100 cm i półpełnych kwiatach.
’Seashells’ – płatki kwiatów języczkowatych są zawinięte w rurkę i rozdęte co sprawia wrażenie muszelki. Kolory tej odmiany są białe, różowe lub karminowoczerwone. Rośliny te osiągają wysokość do 90cm.
’Sensation’ – to seria roślin o dużym koszyczkach kwiatowych (nawet 9 cm średnicy) w kolorze białym lub różowym.
’Sonata’ i ’Versailles’ – są to serie roślin o niższym wzroście – do 30 cm – przygotowanym specjalnie z myślą obsadzania miejsc wystawionych. Należąca do serii 'Sonata White’ ma czysto białe kwiaty i wysokość do 45 cm.

Choroby i szkodniki: Problemem mogą być ślimaki i mszyce.

Zobacz również: Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnantus)

Kosmos podwójnie pierzasty
Fot. Love Krittaya, zdjęcie publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.