Krokosmia – uprawa i sadzenie

Krokosmia nazywana również cynobrówką jest rośliną cebulową, trochę podobną do doskonale znanego nam mieczyka. Jej naturalnym środowiskiem są tereny Afryki Południowej. Ta urocza roślina wyrastająca wiosną z niewielkich bulw, zachwyca barwą i lekkością kwiatów zgrupowanych w okazałe grona na szczytach wyprostowanych pędów.

Roślina może osiągać wysokość do 1m, spotyka się także często odmiany niższe,osiągające 50-60cm wysokości.
LIście soczysto-zielone, osiągają 80 cm wysokości, łodyga jest podłużna i dość sztywna.
Dzwonkowate, silnie pachnące kwiaty w intensywnych kolorach żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym, wyrastają na szczycie sztywnej łodygi.

Uprawa krokosmi: Krokosmia lubi stanowiska nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. Idealne podłoże do uprawy krokosmi to gleba żyzna, próchnicza i o dużej wilgotności. Pod względem wilgoci, uprawa krokosmi jest bardzo wymagająca – w czasie długotrwałej suszy roślinę należy często podlewać.
Bulwy krokosmi sadzi się od końca kwietnia do początku maja. Ze względu na słabą wytrzymałość na mróz bulwy wykopujemy na przełomie października i listopada i przechowujemy w suchym pomieszczeniu w temperaturze 10-15 stopni. W rejonach gdzie zimy są łagodniejsze można zostawić w ziemi, ale należy zabezpieczyć korą i gałązkami świerkowymi.

Krokosmia sadzona jest ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, które zdobią rabaty ale również doskonale nadają się do cięcia. Jednak niezwłocznie należy je umieścić w wodzie, bo w przeciwnym razie zwiędną. Ciekawostką jest, że po włożeniu do wody można poczuć zapach podobny do szafranu.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion oraz cebulki przybyszowe.

Krokosmia ogrodowa (Crocosmia x crocosmiiflora) – opis, zdjęcie
odmiany:
krokosmia ’Lucifer’ – na pochyłych łodygach znajdują się kielichowate kwiaty o intensywnym czerwonym kolorze.
’Mars’ – odmiana o pomarańczowo-czerwonych lub czerwono-bordowych kwiatach.
’George Davidson’ – odmiana o żółtych bądź złoto-żółtych kwiatach osadzonych po jednej stronie łodygi wygiętej w łuk.

Choroby i szkodniki:Tak samo jak w przypadku innych roślin cebulowych bulwom często zagrażają gryzonie, a podczas suchego lata mogą żerować na roślinach przędziorki – roztocza, wysysające soki z liści powodując ich usychanie.

krokosmia