Liatra kłosowa – uprawa i pielęgnacja

Liatra kłosowa to bylina, zimująca w gruncie, której naturalnym środowiskiem są tereny południowej i wschodniej części Ameryki Północnej. Ma charakterystyczny, ale oryginalny wygląd, który pozwala na wprowadzenie do ogrodu odrobiny nowoczesności i egzotyki, choć tak naprawdę jest rośliną silnie zadomowioną w naszym kraju i łatwą w uprawie.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: wysokość tej byliny waha się od 40 do 100cm w zależności od odmiany.
Łodyga: niezbyt gruba, sztywna.
Liście: kształt lancetowaty, wąskie, bardzo liczne, o barwie intensywnie zielonej; dorastają do 30cm długości.
Kwiaty: przypominają gęste kłosy, kwiatostan składa się z wielu malutkich kwiatuszków swoją budową przypominających pędzelki; najczęściej w odcieniach różu i fioletu choć spotykana jest także odmiana o kwiatach barwy białej. Okres kwitnienie przypada na miesiące od sierpnia do października.
Rozmnażanie: najłatwiej rozsadzać dorosłe rośliny poprzez delikatne rozerwanie bulwek i systemu korzeniowego, choć wskazany jest także wysiew z nasion.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Idealnym miejscem dla uprawy liatry kłosowej jest stanowisko nasłonecznione z podłożem żyznym i próchniczym, choć nie jest to roślina wymagająca i na innym stanowisku (piaszczyste, przepuszczalne) uprawa liatry kłosowej również będzie udana. W przeciwieństwie do wielu innych roślin cebulowych, jest mrozoodporna i może zimować w glebie, a także może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat – przy pielęgnacji liatry kłosowej warto zwracać uwagę na coraz słabsze kwitnienie, które jest sygnałem do przesadzenia rośliny. Pielęgnacja liatry kłosowej to przede wszystkim pilnowanie wilgotnego podłoża, nie można dopuścić do przesuszenia podłoża!

Liatra kłosowa jest niewątpliwie ozdobą ogrodów, ale świetnie spisuje się także jako roślina skalniakowa. Kwiaty cięte nadają się do dekoracji w wazonach.

ODMIANY
’Kobold’ – intensywnie fioletowa barwa kwiatów, dorasta do 30cm wysokości.
’Floristan violet’ – jasno fioletowe kwiaty, dorasta do 50-75 cm wysokości.
’Floristan White’ -białe kwiatach.
’Alba’ – odmiana o białych kwiatach, osiąga wysokość 60-120cm.
’Floristan weiss’ – o kwiatach białych, dorastająca do 100 cm- przyciąga najszlachetniejsze z motyli – Pazie Królowej.

CHOROBY I SZKODNIKI
Może być porażana przez mączniaka prawdziwego. Wiosną rośliny mogą być atakowane przez ślimaki. Bulwiaste korzenie chętnie są podgryzane przez nornice. Zbyt zwięzła gleba i bardzo wilgotna może powodować gnicie bulw.

UWAGI
Liatra kłosowa jest rośliną miododajna i tym samą bardzo lubianą przez motyle.

Zobacz również liatra kłosowa – opis.

Liatra kłosowa