Lilia – uprawa i pielęgnacja, sadzenie cebulek, odmiany

Lilie przywędrowały do Europy z Japonii i Chin, gdzie już od dawna zdobiły liczne ogrody. Rosnącą popularność tych roślin zawdzięczamy hodowcom, którzy uzyskują coraz to nowsze i ciekawsze odmiany lilii, a także bardzo cenne mieszańce między odmianowe, które łączą pozytywne cechy różnych odmian lilii.
Te wytworne i bardzo często pachnące kwiaty, występujące w szerokiej gamie kolorów, rozwijają się przez całe lato.
Poszczególne odmiany lilii znacznie różnią się między sobą, dzięki czemu rośliny te mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Doskonale prezentują się na rabatach w towarzystwie bylin oraz roślin jednorocznych. Na rabatach lilie są idealnym partnerem dla wielu roślin jednorocznych oraz bylin. Do tego pielęgnacja lilii jest prosta i nie wymaga specjalnych nakładów pracy.

Znanych jest ponad 80 gatunków lilii znajdujących się na całej ziemi. Pomimo takiej różnorodności kilka cech dla większości gatunków jest wspólnych np. cebula zbudowana z licznych łusek, kwiat zbudowany z 6 płatków osadzonych na dwóch płaszczyznach, ze środka wystaje sześć pręcików z dużymi pylnikami, plus jeden większy na środku. Z powodu tej różnorodności podzielono lilie na 9 grup.

Kilka z nich:
mieszańce azjatyckie – to bardzo liczna grupa odmian ogrodowych o szerokiej gamie barw, kwitną od czerwca sierpnia
mieszańce trąbkowe – tworzą duże, pachnące kwiaty
mieszańce orientalne – kwiaty ich uchodzą za jedne z najpięknieszych, są wrażliwe na niskie temperatury, szkodzą im też chłody i deszcze w czasie lata.

Uprawa lilii: Lilie należy sadzić bezpośrednio po zakupie w żyznej i przepuszczalnej oraz bogatej w próchnicę glebie. Stanowisko do uprawy lilii powinno być półcieniste, najlepsze jest oświetlenie rozproszone.
Cebulki lilii sadzi się od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Wiosenny termin sadzenia cebulek lilii jest szczególnie dobry dla odmian późno kwitnących. Cebule lilii sadzimy na głębokości równej 2,5 wysokości cebuli. Drugim możliwym terminem sadzenia cebul lilii jest jesień – od września do drugiej dekady października. Lilie sadzone jesienią przykrywa się na zimę torfem, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą lub liśćmi.

Rozmnażanie: Lilie można rozmnażać przez cebulki powietrzne, cebulki przybyszowe, nasiona oraz przez podział.

Choroby i szkodniki: Roślinom zagraża szara pleśń i choroby grzybowe atakujące podstawę pędów i liście. Częstym problemem są mszyce roznoszące choroby wirusowe. Dlatego pielęgnując lilie należy zwracać uwagę na pierwsze symptomy chorobowe aby uniknąć poważniejszych zakażeń.

Więcej: Gatunki i odmiany Lilii – opisy i zdjęcia

lilia