Lobelia przylądkowa -rozstawa i odmiany

Inna nazwa – stroiczka. Lobelia jest gatunkiem roślin wodnych, należącym do rodziny lobeliowatych. liczącym ok. 350 gatunków, które występują głównie w obszarach tropikalnych. W Polsce występuje 1 gatunek- Lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna), roślina wodna, występuje w północnej części kraju. Najpopularniejszą wśród gatunków ozdobnych jest jednoroczna 'Lobelia przylądkowa’ pochodząca z Afryki Południowej.

Roślina dorasta 10-20cm wysokości, zależnie od odmiany spotyka się lobelie o wzniesionym pokroju, tworzące poduszki oraz zwisające o długich pędach.
Kwiaty: ciemnoniebieskie, w zależności od odmiany mogą być też białe, jasnoniebieskie i różowe. Są drobne i zebrane w zwarte kwiatostany, kwitną V-X.

Rozmnaża się z nasion (II,III) w ciepłym pomieszczeniu, gdy nasiona skiełkują i sadzonki mają po 2 listki, można je wysadzać w miejsce 'stałe’ (V). Rozstawa lobelii przylądkowej powinna wynosić ok. 15 x 20 cm. Natomiast jeżeli chcemy posadzić gęściej, wtedy rozstawa lobelii przylądkowej powinna wynosić ok. 10 x 15 cm.

Uprawa: Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne, ale może rosnąc także w półcieniu. Lubi stanowiska wilgotne. W trakcie kwitnienia należy podlewać nawozem przeznaczonym do kwiatów kwitnących lub takim, który zawiera dużo potasu. Po pierwszym kwitnieniu roślinę należy przyciąć na długość ok. 6-8cm, aby pobudzić ją do dalszego kwitnienia. Lobelia jest wrażliwa na przymrozki.

Lobelia znalazła wszechstronne zastosowanie, jako ozdoba ogrodów, tarasów i balkonów. Najczęściej sadzona jest w większych pojemnikach w towarzystwie np. pelargonii. Doskonale nadaje się na obwódki rabatowe oraz jako roślina okrywowa, ze względu na długi okres kwitnienia i gęste kwiaty.

Odmiany lobelii przylądkowej:
’Cambridge Blue’: pokrój poduszkowy, kwiaty jasnoniebieskie.
’Kristallpalas’: odmiana lobelii przylądkowej o pokroju poduszkowym i ciemnoniebieskich kwiatach.
’Pendula’: silnie rozkrzewiona odmiana lobelii przylądkowej, ma wiotkie, zwisające łodygi (dł. 30cm), które pokryte są dużą ilością kwiatów. Kwitnie VI-X. Lubi stanowiska słoneczne, stosowana głównie na rabaty.

Do gatunków flory polskiej należy ’Lobelia jeziorna’ (’Lobelia dortmanna’):
Jej naturalnym siedliskiem są czyste wody stojące, ubogie w składniki odżywcze, rośnie przy brzegu (ok. 10-30cm głębokości). W Polsce jest spotykana bardzo rzadko (jeziora Pojezierza Pomorskiego) i dlatego objęta jest ochrona gatunkową. Ma prostą, wzniesioną łodygę, dorasta 20-70 cm wysokości. Liście są zebrane pod wodą w rozetę, równowąskie, tępo zakończone, odgięte do tyłu, z dwoma kanalikami powietrznymi. Lobelia jeziorna jest rośliną zimozieloną i światłolubną. Kwiaty zwisające, zebrane w kwiatostan- grono, wyrastający ponad lustro wody, w kolorze białym lub niebieskim, kwitnie VII-VIII. Jest rośliną trującą.

Choroby i szkodniki: Na mokrych glebach roślinę często porażają choroby grzybowe, zagrożeniem mogą być ślimaki.

Zobacz również: Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia
Fot. sxc.hu