Łubin ogrodowy – uprawa i nasiona

Okazała bylina ogrodowa, należąca do rodziny bobowatych. Pochodzi z zachodnich rejonów Ameryki Północnej. Do Europy łubin został sprowadzony dopiero w końcu XIX wieku. W Polsce łubin można spotkać w stanie dzikim głównie na północy i zachodzie kraju. W powszechnej uprawie spotyka się niewiele spośród 250 gatunków tych roślin.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: osiąga maksymalną wysokość 80-100cm.
Łodyga: długa, mięsista, silnie rozgałęziona.
Liście: o intensywnej, zielonej barwie palczasto złożone z 10-16 listków, umieszczone na sztywnej łodydze.
Kwiaty: odmiany łubinu odznaczają się pełna skala barw w najróżniejszych odcieniach; Kwiatostany są sztywne, tworzą jakby grona; okres kwitnienie przypada od początku czerwca do połowy lipca.
Owoce: owoc stanowi szeroki, biało owłosiony strąk, który po dojrzeniu staję się brązowy; każdy strąk zawiera od 5 do 12 nasion.
Rozmnażanie: Rośliny łatwo same się wysiewają z nasion łubinu ogrodowego, czasem po całym ogrodzie. Dodatkowo można rozsadzać młode sadzonki z kłączy dorosłych roślin. Najtaniej i najprościej jednak wychodzi sianie nasion łubinu ogrodowego.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa łubinu ogrodowego jest mało wymagająca. Preferuje stanowiska nasłonecznione lub półcień. Odpowiednie podłoże do uprawy łubinu ogrodowego to gleba piaszczysta, ale dobrze przepuszczalna. Łubin nie lubi ziem wapnowanych. Bardzo żyzne gleby w uprawie łubinu ogrodowego powodują wybujały wzrost. W czasie wiosennych i letnich suszy należy pamiętać o podlewaniu łubinu.

Rośliny zaczynamy wysadzać już na początku kwietnia, zachowując 40 cm odstęp między sadzonkami. Ponieważ roślina jest całkowicie mrozoodporna w naszym klimacie nie potrzebuje dodatkowego okrycia na zimę. Rośliny należy odmładzać mniej więcej co 4 lata, gdyż po upływie tego czasu rośliny zaczynają się starzeć i zmniejsza się prawdopodobieństwo zakwitania.

Ważne jest, aby przyciąć rośliny po przekwitnięciu. Zabieg ten powoduje silny rozrost rośliny i ponowne kwitnienie. Rośliny, które nie zostaną przycięte, zanikają.

Łubin wykorzystywany jest jako tradycyjna roślina ogrodowa lub po ścięciu- do dekoracji w wazonach, wiązankach.

GATUNKI
Łubin wielolistny, łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

Łubin mieszańcowy, łubin ogrodowy (Lupinus hybridus)

Łubin krzewiasty (Lupinus arboreus) – charakterystyczna żółta barwa kwiatów, dorasta do 3m wysokości: półkrzew.

SZKODNIKI
Szczególnie groźny dla łubinu jest oprzędzik szary, którego dorosłe osobniki żerują na liściach, a larwy niszczą korzenie.

UWAGI
Gleba po uprawie łubinu jest dodatkowo wzbogacona w azot, gdyż na jego korzeniach tworzą się brodawki, w których zadaniem jest wyłapywanie i gromadzenie azotu z powietrza.

Zobacz również: Łubin trwały

lubin-trwaly