Mak – uprawa, kwiaty maku

Maki należą do rodziny makowatych. Są roślinami powszechnie znanymi, jednorocznymi lub bylinami o jaskrawo ubarwionych kwiatach, bardzo popularnymi i uprawianymi w ogrodach skalnych i wiejskich.

Kwiaty maków występują w szerokiej gamie kolorów. Mają 4 u odmian pojedynczych, a u odmian pełnokwiatowych większą ilość płatków. Kwiaty maków są duże, osadzone pojedynczo na szczycie łodygi.Liście pierzastodzielne.

Uprawa maków: Maki lubią stanowiska słoneczne. Do uprawy maków najlepsze są gleby przepuszczalne.
Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu począwszy od kwietnia. Siew można w pewnych odstępach czasu powtarzać, uzyska się wówczas ciągłość kwitnienia. Bardzo gęste wschody należy przerywać. Nie znosi przesadzania.

Do bardziej popularnych i wartościowych gatunków należą: Papaver glaucuin – o kwiatach karminowoczerwonych; mak polny pełnokwiatowy ma kwiaty różnobarwne; mak lekarski pełnokwiatowy ma kwiaty białe, ognistoczerwone, różowe, srebrzystołososiowe, szkarłatne; mak lekarski peoniowe, pełnokwiatowy ma kwiaty białe, łososiowe, ognistoczerwone, różowe. Nasiona wszystkich wymienionych gatunków znajdują się w sprzedaży w czystych barwach, a także w specjalnych mieszankach.

Najpopularniejsze gatunki:
» mak alpejski (Papaver alpinum)
» mak atlantycki (Papaver atlanticum)
» mak Bursera (Papaver burseri)
» mak chibiński (Papaver chibinense)
» mak lekarski (Papaver somniferum)
» mak piaskowy (Papaver argemone)
» mak polarny mak swalbardzki (Papaver dahlianum)
» mak polny (Papaver rhoeas)
» mak przykwiatkowy (Papaver bracteatum)
» mak syberyjski (Papaver nudicale)
» mak wątpliwy (Papaver dubium)
» mak wschodni (Papaver orientale), odmiana 'Allegro’

Choroby i szkodniki: Pędy i pai kwiatowe często atakują mszyce.
Mak polny