Malwa – kwiaty i nasiona, uprawa i pielęgnacja

Malwa należy do rodziny ślazowatych. W warunkach naturalnych malwy rosną na miejscach nasłonecznionych, w ciepłych rejonach basenu Morza Śródziemnego. Te kolorowe i dekoracyjne rośliny nieodłącznie kojarzą się z letnimi, wiejskimi klimatami. Wyrastają do 2 m wysokości. Łodygi są pokryte dużymi kwiatami.
Najefektowniejsze są malwy pełnokwiatowe o bogatej skali barw. Kwiaty malwy są przeważnie jasne, pastelowe, lecz bywają odmiany o barwach ciemniejszych, jak wiśniowe i szkarłatne.

Jest to powszechnie znana u nas roślina, chętnie uprawiana w ogródkach przydomowych i działkowych, nasiona malwy można siać w grupach bylinowych oraz przy ogrodzeniach i drogach.

Uprawa malwy: Malwa najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Do uprawy malwy najlepiej nadaje się gleba żyzna, przepuszczalna, średnio wilgotna.
Nasiona malw wysiewa się w końcu maja do inspektu, następnie pikuje się na zagonach w odstępach 20-30 cm. Na miejsca stałe sadzi się w rozstawie 30×50 cm we wrześniu lub wiosną (najlepiej przenosząc z dużą bryłą ziemi). Pielęgnacja malwy może trwać na tym samym miejscu nawet 3-4 lata, najładniejsze jednak kwiaty wykształca w drugim roku uprawy. Pielęgnacja malwy jest bardzo łatwa i nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów. Warto jednak od czasu do czasu spojrzeć na swoje malwy czy przypadkiem nie potrzebują podpory dla swoich długich łodyg, które często uginają się lub łamią.

Choroby i szkodniki: Malwy są wrażliwe na rdzę, mogą być porażane również przez szarą pleśń.

Przeczytaj również o:
malwie ogrodowej
– malwie różowej ’Nigra’ i 'Chaters Rosa’
malwie czarnej

Malwa

Fot. sxc.hu