Mieczyk, gladiola – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany

Mieczyki inaczej nazywane Gladiolami, są bylinami pochodzącymi z południowej i środkowej Afryki. Ich dekoracyjne, kolorowo zabarwione kwiaty prezentują się pięknie zarówno na ogrodowej rabacie jak i w wazonie. Większość z nich nie jest całkowicie mrozoodporna i wymaga wykopywania cebul przed nadejściem zimy.

Mieczyki ze względu na bardzo dużą ilość gatunków, jest ich około 90, tworzą jedną z najczęściej uprawianych grup roślin ogrodowych. W Polsce występuje w stanie dzikim mieczyk błotny, dachówkowaty i drobnokwiatowy, a także uprawiane jako rośliny ogrodowe odmiany mieczyków, gladioli otrzymane z krzyżówek.

Uprawa mieczyków, gladioli: Aby osiągnąć jak najszybszy wzrost rośliny i obfite kwitnienie należy wybrać dla mieczyków odpowiednie miejsce w ogrodzie. Jest nim stanowisko słoneczne, ale osłonięte od wiatru o podłożu z żyznej gleby próchniczej. Do uprawy mieczyków, gladioli nie nadaje się gleba nieprzepuszczalna i gliniasta, która hamuje wzrost roślin i sprzyja rozwojowi chorób. Cebulki mieczyków, gladioli sadzimy począwszy od końca kwietnia, aż do końca pierwszej połowy maja. Najlepiej sadzić cebulki mieczyków, gladioli w rzędach oddalonych od siebie o 20cm, a cebulki gladioli umieszczamy na głębokości ok. 8cm co 10-15 cm każda w rzędzie. Przez cały okres wegetacji mieczyki trzeba regularnie podlewać słabym strumieniem wody, gdyż się łatwo przewracają.

Najchętniej, szczególnie ze względu na zastosowanie w bukieciarstwie, uprawiane są odmiany mieczyków, gladioli bardzo wysokie 100-120cm o wielkich kwiatach, średnicy ponad 10cm, do ogródków przydomowych wybierane są odmiany mieczyków, gladioli niższe choć o równie pięknych i obfitych kwiatach.
Duże kwiaty w ilości 12- 24 na jednym kwiatostanie, o niezliczonej liczbie barw, w zależności od odmian – od czystej beli po odcienie różu, purpury, fioletu i barwy niebieskiej. Odmiany niższe mają kwiaty odpowiednio drobniejsze i w mniejszej ilości.

Mieczyki to rośliny niezwykle dekoracyjne, mają duże zastosowanie w bukieciarstwie, dlatego ważne jest ścinanie rośliny kiedy rozwija się pierwszy kwiat, gdyż znacznie przedłuża to czas dalszego kwitnienia rośliny i wykorzystania jej do celów florystycznych

Rozmnażanie: najprostszą metodą rozmnażania jest rozsadzanie z bulwek przybyszowych, które u tych roślin występują szczególnie obficie. W tym celu zebrane bulwy należy przechowywać po zbiorze aż do wiosny i wysadzać już na początku kwietnia. Trzeba jednak każdą z nich ścisnąć w palcach, aby pękła chroniąca je łuska. Taki zabieg powoduje pękniecie łuski okrywającej bulwę i daje możliwość roślinie na prawie natychmiastowe wypuszczenie korzenia.

Gatunki flory Polski:
– mieczyk błotny (Gladiolus palustris)- gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną.
– mieczyk dachówkowaty (’Gladiolus imbricatus’) – w Polsce występuje na całym terytorium, ale w górach dużo częściej. Roślina dawniej pospolita, obecnie rzadka, szczególnie na nizinach.
– mieczyk drobnokwiatowy (’Gladiolus felicis’) – gatunek wymarły w Polsce.

Mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus) – opis, zdjęcia

Oprócz najbardziej rozpowszechnionych odmian wielkokwiatowych można spotkać odmiany miniaturowe, o drobnych, małych kwiatach. Wśród najpopularniejszych odmian mieczyków, gladioli możemy wyróżnić, ze względu na barwę kwiatów
’Opal’ (biała); ’Beryl’(czerwone); ’Kameleon’ (różowe); ’Lambada’ (żółte); ’Kopernik’ (fioletowa); ’Poppy Day’ (matowoczerwone); ’Hawaii’ ( mahoniowoczerwone, aksamitne);’Spik and Span’ ( moreloworóżowe, lekko karbowane); ’Picardy’( czysto różowe, stara, wypróbowana odmiana); ’Flowersong’ ( żółte z karminową plamką w gardzieli, lekko karbowane); ’Prinzessin Beatrix’ ( pomarańczowe); ’Polonez’ ( białe z czerwon plamką na dolnych płatkach; odmiana polska); ’Gratia’ ( jasnoniebieskie z fiołkowym odcieniem); ’Pandion’( fioletowe z czerwonymi smużkami); ’D’Artagnan’ należy do grupy mieczyków wielkokwiatowych; ’Blue Diamond’ jest jedną z form niebieskich mieczyków; ’Pink Sensation’ należy do grupy późnych o dużych kwiatach; duże kwiaty mają szeroką plamę i delikatny odcień purpurowy.
Ciekawymi odmianami są także:
mieczyk 'Halley’ – opis i zdjęcie
mieczyk 'Morning Gold’ – opis i zdjęcie
mieczyk 'Priscilla’ – opis i zdjęcie

Choroby i szkodniki: Zagrożeniem może być zgnilizna podstawy łodyg, problemem mogą być również mszyce i wciornastki.
Mieczyk