Miłek – uprawa i gatunki

Miłki należą do rodziny jaskrowatych, występują naturalnie na terenach Europy Środkowej i Azji. Występują jako byliny lub rośliny jednoroczne. Od wiosny do wczesnej jesieni ich kwiaty o intensywnych barwach ożywiają ogródki skalne i rabaty.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: dorastają do 30-40cm wysokości w zależności od gatunku; kępy z wyraźnie wysokimi łodygami.
Łodyga: proste, czasem rozgałęziająca się, jasnozielona, zakończona na szczycie kwiatem.
Liście: gęste, drobne, wąskie, bardzo delikatne kształtem przypominające liście kopru; pierzaste pojawiają się po okresie kwitnienia rośliny.
Kwiaty: w zależności od gatunku: czerwone, pomarańczowe lub żółte; pojedyncze na szczycie łodygi; kwiaty złożone z 5-8 płatków; okres najsilniejszego kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja.
Rozmnażanie: wysiew z nasion lub rozsad roślin 4-5letnich; w uprawie miłek zakwita po 2-3 latach od podziału rośliny; około lipca rośliny tracą liście i przechodzą w stan spoczynku.
Owoce: są bardzo specyficzne- z jednego kwiatu powstaje nawet kilkanaście owocków zebranych w owocostany, które na roślinie utrzymują się do połowy czerwca, a potem uwalniają pojedyncze owoce-orzeszki( pokryte zielonkawą, owłosiona skórką).

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
W uprawie miłki preferują stanowiska suche i słoneczne, choć osłonięte od wiatru. Do uprawy miłków potrzeba gleby przepuszczalnej – w zależności od gatunku próchniczej lub z dużą zawartością wapna. Nie znoszą przesadzania.

Miłek może wiele lat rosnąć w tym samym miejscu. W ogrodach dobrze wygląda posadzony pojedynczo jak i w grupach, zarówno na rabatach jak i ogródkach skalnych. Jest byliną całkowicie mrozoodporną.

GATUNKI
Miłek wiosenny (Adonis vernalis)gatunek miłka w Polsce pod ścisłą ochroną; charakterystyczne cytrynowo-żółte kwiaty i liście przypominające liście kopru; kwiaty otwierają się jedynie w pogodne dni- dodatkowo wędrują za słońcem ze wschodu na zachód; roślina idealna do obsadzania ogródków skalnych.

Miłek letni (Adonis aestivalis) – gatunek miłka uznany w Polsce za zagrożony całkowitym wymarciem; bylina jednoroczna; charakterystyczne ceglasto-czerwone kwiaty z ciemnym odcieniem płatków przy dnie kielicha; preferuje podłoże o glebie próchniczej.

Miłek amurski (Adonis amurensis) – Roślina naturalnie występująca na terenie Dalekiego Wschodu: w Polsce ten gatunek miłka traktowany jest jako roślina ozdobna; dobrze rośnie i obficie kwitnie posadzona w miejscu pół cienistym o podłożu próchniczym, przepuszczalnym i kwaśnym odczynie.

CHOROBY I SZKODNIKI
W uprawie miłków należy chronić pączki kwiatów przed ślimakami.

Miłek