Miodunka plamista – uprawa i zastosowanie

Miodunka plamista (tzw. ziele płucne) jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny szorstkolistnych. Pochodzi z Europy i obszarów Kaukazu. W Polsce występuje rzadko, głównie w części zachodniej w cienistych i wilgotnych lasach na Pomorzu Zachodnim i Wielkopolski. Można ją spotkać także w lasach liściastych, nadrzecznych zaroślach.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: pojedyncza lub słabo rozgałęziająca się, wzniesiona łodyga. Dorasta do ok. 20-30cm wysokości, jest kanciasta i gruczołowato owłosiona.
Liście: liście odzimkowe są jajowate i zaostrzone ,u nasady zwężone, od spodu jaśniejsze i owłosione, osadzone na długich ogonkach, rozwijają się razem z kwiatami. Liście łodygowe w górnej części są siedzące, natomiast w dolnej części mają krótkie, oskrzydlone ogonki.
Na górnej stronie blaszki liściowej, wszystkich liści, występują jasne, srebrzyste plamy. Kwiaty: dwubarwne, młode kwiaty są czerwone, później fioletowieją. Osadzone są na krótkich, gruczołowato owłosionych szypułkach, które na szczycie łodygi tworzą gęsty kwiatostan (dwustronny sierpik). Kwitnie III-V.
Owoc: składa z 4 czarnych lub brunatnych rozłupek.
Rozmnażanie: przez podział kępy, po kwitnieniu lub wczesną wiosną.

WYMAGANIA
W uprawie miodunka plamista preferuje stanowiska ocienione. Podłoże powinna być zasobne w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne. Dlatego glebę do uprawy miodunki plamistej warto ściółkować rozdrobnioną korą. Jest stosunkowo odporna na mróz, jednak na zimę lepiej okryć ją iglakami.

CHOROBY I SZKODNIKI
Mączniak: choroba grzybowa, która jest jednym z poważniejszych zagrożeń w uprawie miodunki plamistej. Objawia się mączystym nalotem na liściach. Roślina może być też atakowana przez ślimaki.

ZASTOSOWANIE Miodunki plamistej
Główne zastosowanie miodunki plamistej to funkcja ozdobna, ze względu na dwubarwne kwiaty i plamiste liście. Doskonale nadaje się na stanowiska zacienione. Sadzone jako rośliny okrywowe czy z przodu rabat, pod krzewami i drzewami. Najlepiej prezentują się odmiany o silnie plamistych lub praktycznie białych liściach, dzięki czemu stanowią ciekawe tło dla roślin cebulowych, które kwitną wczesną wiosną np. zawilce, barwinki, funkie, paprocie, irysy czy niezapominajki. Miodunkę plamistą zastosowano również jako roślinę leczniczą – w chorobach płuc, gruźlicy, zapaleniu gardła i oskrzeli.

Zobacz również: Miodunka plamista Pulmonaria officinalis

Miodunka plamista