Nachyłek – uprawa, gatunki i odmiany

Nachyłek znany także wśród ogrodników jako ogniślepek. Naturalnym środowiskiem występowania tej rośliny są nasłonecznione łąki i tereny przydrożne Ameryki Południowej, także południowe regiony Afryki. Łacińska nazwa nachyłka nie jest przypadkowa, gdyż oddaje wygląd kwiatów tej rośliny- są podobne do pluskwy.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: w zależności od odmiany: karłowe osiągają wysokość 15-30cm, pozostałe – do 100cm wysokości.
Łodyga: ta część rośliny jest silnie rozgałęziona i obficie pokryta liśćmi.
Liście: ściśle pokrywają łodygę; różnorakie jest obrzeże liści- występują odmiany o pełnych brzegach, ząbkowanych lub pierzastodzielne.
Kwiaty: zebrane w koszyczki, ubarwione w różnych odcieniach żółci bądź różu; rośliny charakteryzują się obfitym kwitnieniem; okres kwitnienia przypada na miesiące od lipca do późnej jesieni.
Rozmnażanie: najłatwiej poprzez wysiew nasion do gruntu na początku kwietnia, ewentualnie w marcu do pojemników, a na początku maja gotowe sadzonki przesadzamy na właściwe miejsce- w tym przypadku wcześniej kwitną.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Odpowiednim miejscem pod uprawę nachyłków są miejsca nasłonecznione, ale osłonięte od silnych wiatrów, gdyż łodygi tych roślin są dość kruche. Podłoże do uprawy nachyłków powinno być lekkie i stosunkowo żyzne- niestety zbyt bogata w składniki odżywcze gleba powoduje silny rozrost roślin i ich zielonych części natomiast kwitnienie jest znikome. W czasie długotrwałych suszy uprawa nachyłków wymaga obfitego podlewania. Rośliny z tego gatunku świetnie prezentują się posiane w jednogatunkowych grupach, ale także efektownie wyglądają tworzą obwódkę rabat. Karłowe odmiany nachyłków warto zasiać na ogródkach skalnych. Po ścięciu kwiaty nachyłków długo utrzymują świeżość w wazonach, dlatego są także cenną roślina dekoracyjną.

GATUNKI I ODMIANY nachyłków
Nachyłek Drummonda (Coreopsis drummondi) gatunek nachyłka dorastający do 80 cm wysokości o odmianach karłowych o wysokości nie przekraczającej 30cm; charakterystyczne dla tego gatunku są owłosione liście i łodyga; koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 6cm i złożone są z języczkowatych kwiatów o 2,5 centymetrowych płatkach barwy ciemnożółtej z purpurową nasadą.

Nachyłek barwierski, letni (Coreopsis tinctoria) w zależności od odmiany nachyłka 15-100cm wysokości; kwiaty jak u poprzedniego gatunku języczkowate z purpurową lub brunatna nasadą; swoim wyglądem przypomina kosmos („warszawiankę”).
’Purpurea’ – dorasta do 1m wysokości; jak sama nazwa wskazuje charakterystyczne ciemno purpurowe kwiaty.
-’Flore Pleno’ – o kwiatach pełnych, różnobarwnych.

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) o charakterystycznych żółto-pomarańczowych kwiatach; ten jest niski- do 30cm wysokości.
’Elary Sunrise’ – odmiana o żółtych, półpełnych kwiatach.
’Mayfield giants’ – odmiana wysoka- do 80cm, kwiaty żółte.
-’Sonnenkid’ – odmiana niska- 40cm; kwiaty żółte z brązowym szlaczkiem; liście lancetowate.
-’Sunburst’ – pełne lub półpełne złoto-żółte kwiaty; wysokość ok. 90cm

Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) charakterystyczne owłosione liście, często igiełkowate. Więcej informacji o gatunku – nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata).
-’Zagreb’ – odmiana nachyłka wyjątkowo odporna na suszę.
-’Moonbean’ – wyjątkowe mleczno-żółte zabarwienie; kwiaty lekko pierzaste.
’American Dream’ – opis odmiany

Nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata) w zależności od odmiany nachyłka wysokości 40-70cm; kwiaty żółte często z ciemniejszym- brunatnym środkiem. Więcej informacji – nachyłek lancetowaty.
-’Sterntaler’ – dorasta do 40cm; kwiaty żółte z brązową plamką u nasady

Nachyłek różowy (Coreopsis rosea) gatunek karłowy, osiąga wysokość do 25cm; kwiaty barwy blado różowej.

Nachyłek