Nagietek lekarski – właściwości, uprawa, nasiona

Roślina jednoroczna, należąca do rodziny astrowatych. Odporna i szybko rosnąca roślina jednoroczna. Kwitnie przez całe lato. Nagietki są łatwe w uprawie, a jednocześnie dekoracyjne i wartościowe. Ich kwiaty mogą być żółte, pomarańczowe, kremowe lub morelowe. Jest to bardzo lubiana roślina ozdobna, nadaje się zarówno do obsadzania rabat w ogrodzie, jak i na kwiat cięty. Dodatkowym atutem tej rośliny są kosmetyczne i lecznicze właściwości nagietka.
Jest niezastąpionym materiałem do bukietów ze względu na ładny kształt koszyczków kwiatowych, a także ciepłą barwę płatków – wnosi słońce do mieszkań. Wyrasta do wysokości 30-50 cm.

Uprawa nagietka: Nagietki najlepiej rosną na stanowisku słonecznym. Do uprawy nagietka potrzeba gleby dobrze uprawionej, średnio wilgotnej. Nasiona nagietka wysiewa się na początku kwietnia wprost do gruntu na miejsca stałe, w rzędach co 20-30 cm. Siewki przerywa się, pozostawiając rośliny co 15-20 cm.
Nasiona nagietka można wysiewać co kilka tygodni aż do lipca, wówczas okres kwitnienia przedłuży się do mrozów.
Nagietki same się rozsiewają i mogą pozostawać w ogrodzie przez wiele lat.

Najwartościowsze są odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych. Obecnie znanych jest dość dużo odmian różniących się między sobą wielkością koszyczka kwiatowego, układem płatków kwiatów języczkowych oraz zabarwieniem. Maja różne odcienie barw żółtej, pomarańczowej, morelowej. Są też dwubarwne – często o ciemniejszym brzegu płatków, np. brązowym i czarnym lub o niebieskim czy zielonym środku koszyczka.

Najbardziej zaleca się do uprawy odmiany z grupy Pacific-odznaczają się pełnymi pomarańczowymi i cytrynowymi koszyczkami, dużą ich średnicą i bardzo efektownym układem. Kwitną po 10 tygodniach od momentu siewu.

Nagietek jest stosowany od bardzo dawna jako roślina lecznicza w wielu schorzeniach. Właściwości nagietka to przede wszystkim odkażanie ran, łagodzenie wrzodów, łagodzenie podrażnienia oczu itp. Kiedyś nagietek stosowano również aby zwalczyć truciznę w organizmie. Nagietek stosowany jest również w wielu kosmetykach. Kosmetyczne właściwości nagietka wykorzystywane są w tonikach i kremach, a także maseczkach dla skóry.

Choroby i szkodniki: Wysiane za gęsto i nie przerwane we właściwym czasie, bywają bardzo często porażane przez mączniaka prawdziwego. Atakowane są również wszędobylskie mszyce.

Zobacz również: Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek

Nagietki