Narcyz – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany

Należy do rodziny amarylkowatych. Do tego radzaju należy kilkadziesiąt gatunków i dosyć dużo mieszańców. Narcyzy rosną dziko w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a także w Europie Środkowej i Północnej oraz w Azji na terenach Japonii i Chin. Narcyzy uprawia się w wielu krajach świata również w Polsce jako rośliny ozdobne.
Te pełne wdzięku kwiaty cebulowe mogą rosnąć na trawnikach, ubarwiać grupy krzewów oraz rozweselać swoją urodą rabaty.
Prawie wszystkie gatunki i odmiany narcyzów kwitną wczesną wiosną. Każda cebula wytwarza przeważnie jeden pęd kwiatowy, a ten wydaje jeden (lub więcej) kwiat. Większość narcyzów ma wysokość 40-60cm, ale są również rośliny niskie i karłowe o wys. 10-20cm. Liście pojawiają się razem z kwiatami, po przekwitnięciu nie należy ścinać liści, to pozwoli uformować się dorodnym cebulkom.

Uprawa narcyzów: Narcyzy dobrze rosną w glebach próchnicznych i wilgotnych oraz przepuszczalnych, nie tolerują gleb ciężkich i podmokłych. Miejsca powinny być słoneczne do półcienistych. Sadząc cebule narcyzów pamiętajmy aby umieścić je na odpowiedniej głębokości, odpowiadającej trzykrotnej wysokości jednej cebulki narcyza. Sadząc cebulki narcyzów pamiętajmy również o zachowaniu odstępu w zależności od gęstości jaką chcemy uzyskać odstęp powinien wynosić od 25 do 40 cm.

Rozmnażanie: Narcyzy rozmnaża się przez oddzielanie cebul przybyszowych od cebuli matecznej.

Choroby i szkodniki: Rośliny atakuje zgnilizna podstawy cebul (fuzarioza) oraz szara pleśń. Zagrożeniem może być węgorek niszczyk.

Odmiany narcyzów: Ze względu na dużą popularność tych wiosennych kwiatów powstało bardzo dużo odmian narcyzów. Poniżej wymienimy kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Narcyz 'Minnow’ – opis i zdjęcia
Narcyz 'Orangery’ – opis i zdjęcia
Narcyz 'Cragford’ – opis i zdjęcia
Narcyz 'Salome’ – opis i zdjęcia
Warto również zwrócić uwagę na dwie duże grupy narcyzów: Narcyzy wielkoprzykoronkowe i Narcyzy trąbkowe

narcyz