Nemezja powabna – uprawa i odmiany

Nemezja powabna, znana także jako jawnostka, jest rośliną jednoroczną, której sama nazwa wskazuje na urok i wdzięczny wygląd tej rośliny. Jej drobne kwiaty zebrane w grona, zachwycają różnorodnością kolorów. Naturalnym środowiskiem występowania nemezji jest Afryka Południowa.

Jest niską rośliną i dorasta jedynie do 20-30cm wysokości. Wzniesione i silnie rozgałęziające się łodygi, gęsto pokryte wąskimi liśćmi.

Kwiaty mają kształt dzwonkowaty o charakterystycznej budowie – jeden płatek duży, szeroki, zaokrąglony, pozostałe mniejsze i wąskie; występują odmiany nemezji powabnej jednobarwne, o czystych intensywnych kolorach: żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i białe, a także odmiany nemezji powabnej dwubarwne; obfite kwitnienie emezji przypada na czas od czerwca do września.

Uprawa nemezji powabnej: Nemezja nie jest wymagająca- rośnie na każdej glebie, niezbyt suchej czy jałowej; do uprawy nemezji powabnej najlepsze są stanowiska nasłonecznione. Dla wydłużenia okresu kwitnienia roślinę należy przycinać po przekwitnięciu i nawozić nawozem wieloskładnikowym.

Nasiona wysiewa się wprost do gruntu; po wzejściu roślin przerywamy pozostawiając rośliny oddalone od siebie o 15cm: zakwitają w 6-8 tygodni po wysiewie. Można też wysadzać nasiona do pojemników w końcu marca i otrzymane rośliny sadzić w ogrodzie na początku maja.

Nemezje można sadzić zarówno w ogrodach jako obwódki rabat, kwietników, ale także w pojemnikach balkonowych.

Po ścięciu kwiaty nemezji długa utrzymują się w wodzie, dlatego roślina ta świetnie nadaje się na bukieciki.

Gatunki i odmiany nemezji powabnej
’Grandiflora’ – większe kwiaty od pozostałych odmian.
’Blue Gem’ odmiana nemezji powabnej o niebieskich kwiatach.
’Fire King’ – kwiaty o intensywnej czerwonej barwie.
’Compacta’ – niski wzrost i zwarty pokrój.

Choroby i szkodniki: Korzenie roślin mogą być porażane przez grzyby.

Nemezja powabna