Niezapominajka – uprawa i nasiona

Niezapominajka należy do rodziny ogórecznikowatych. Te urocze, najczęściej niebieściutkie, rzadziej różowe lub białe kwiatki zna każdy. Można je spotkać rosnące dziko w lesie czy nad brzegiem jeziora. Niskie, zwarte kępy tej rośliny nadają się do uprawy na rabatach i obwódkach oraz w ogrodach skalnych.

Uprawa niezapominajek: Niezapominajki dobrze rosną w przepuszczalnej, lekko wilgotnej glebie. Do uprawy niezapominajek najbardziej nadają się stanowiska słoneczne lub częściowo zacienione. Najczęściej niezapominajki uprawiane są jako rośliny dwuletnie, nasiona niezapominajek wysiewane są w czerwcu na miejsce stałe lub w rozsadniku. Gdy nasiona niezapominajek wykiełkują, siewki trzeba przerywać tak, aby rosły w odstępach co 10 cm. Młode roślinki z rozsadnika sadzi się na miejsce stałe na przełomie sierpnia i września. Kwitną w roku następnym po wysianiu.

Odmiany uprawne niezapominajek:
-niezapominajka alpejska (Myosotis alpestris) – lazurowoniebieskie, pachnące kwiaty z żółtym oczkiem, kwitną od połowy wiosny do końca lata.
niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) – niebieskie (rzadziej białe) pachnące kwiaty zakwitają od wiosny do połowy lata. Rosną pospolicie w górach.
niezapominajka błotna – opis
niezapominajka błotna, odmiana 'Variegata’

Choroby i szkodniki: Podczas suchej pogody rośliny mogą być porażane przez mączniaka prawdziwego oraz atakowane przez mszyce.

Niezapominajka