Orlik pospolity – uprawa i zastosowanie

Orlik pospolity to bylina z rodziny jaskrowatych. Jest w Polsce objęta ochroną gatunkową. Występuje w stanie dzikim w Europie i umiarkowanej strefie Azji. Jest rośliną krótkotrwałą- ginie zwykle po 5 latach.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: łodyga osiąga do 80cm długości.
Liście: podwójnie trójsieczne, na długich ogonkach lub trójwrębne, brzegiem karbowane, gładkie o delikatnej zieleni.
Kwiaty: o bardzo oryginalnym kształcie: 5 płatków zakończonych u dołu ostrogami, u góry zaś tępych tworzy dzwonek, pozostałe 5 -dłuższe i ostro zakończone- luźno otaczają wcześniejsze. Różne są także barwy poszczególnych płatków- innego koloru są płatki środkowe, innego-otaczające. Najczęściej spotykane są zestawienia: błękitny- biały, żółty- ciemnopurpurowy, jasnofioletowy-różowy.
Rozmnażanie: najłatwiej rozmnażać je w sierpniu, przez podział. Młode sadzonki sadzi się co 40-50cm, gdyż szybko się rozrastają. Można też rozmnażać orliki z nasion, które wysiewa się na przełomie kwietnia i maja.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa orlików wymaga gleby średnio żyznej, wilgotnej. Chcąc uprawiać orliki należy zapewnić im stanowisko słoneczne i w lekkim półcieniu. Zastosowanie orlik znajduje jako kwiat cięty czy bylina rabatowa. Świetnym zastosowaniem orlików jest użycie ich jako naturalnych repelentów- skuteczne odstraszają ślimaki od obgryzania roślin znajdujących ich sąsiedztwie.

GATUNKI I ODMIANY
Orlik ciemny (Aquilegia atrata Koch)

Orlik kanadyjski (Aquilegia canadensis)- bylina wysokości 80-100cm, kwitnie maj-lipiec, kwiaty czerwono-żółte, zwisające. Mrozoodporność całkowita.

Orlik Karelina (Aquilegia karelini O. et B. Fedtsch.)

Orlik mieszańcowy (Aquilegia x hybrida hort)- zakwita w drugim roku po wysianiu nasion, kwitnie w maju-czerwcu. Łatwo krzyżuje się z innymi gatunkami orlików, z reguły też samorzutnie nasiewa się, stąd też w ogrodzie po pewnym czasie powstają różnokolorowe mieszańce. Nasiona nie zachowują cech odmiany macierzystej.

Orlik niebieski (Aquilegia caerulea James) odmiana 'McKansa’s’

Orlik olimpijski (Aquilegia olympica Boiss)

Orlik pirenejski (Aquilegia pyrenaica DC)

Orlik różnobarwny (Aquilegia discolor Lev. et Leresche)

Orlik rutewkowaty (Aquilegia thalictrifolia Schott)

Orlik wachlarzowaty (Aquilegia flabellata S. et Z) opis gatunku

Orlik wspaniały (Aquilegia formosa Fisch)

Orlik zielonawy (Aquilegia viridiflora Pall)

Orlik złocisty (Aquilegia chrysantha A.Gray)

Orlik pospolity więcej informacji

orlik