Ostróżka (Delphinium) – uprawa, gatunki i odmiany

Ostróżki to rośliny zarówno wieloletnie jak i jednoroczne. Większość gatunków (a jest ich bardzo dużo) dorasta do dwóch metrów. Uprawa ostróżki wymaga gleb dobrze uprawionych i lekko wilgotnych. Pewnie dlatego nie jest to bardzo popularna roślina w polskich ogrodach.

Rodzaj ten zawiera około 430 gatunków ostróżek rosnących w wielu rejonach kuli ziemskiej. Ostróżki spotykamy jako rośliny jednoroczne wysiewane z nasion oraz wieloletnie byliny. Większość gatunków i odmian ostróżek dorasta do 2 metrów.

Uprawa ostróżek wieloletnich wymaga stanowisk słonecznych, gleby żyznej, próchnicznej i lekko wilgotnej. Zajmują dosyć dużo miejsca, na 1m2 sadzimy tylko dwie rośliny. Rozmnażamy je przez podział rozrośniętych karp i nasiona.

Wśród bylinowych gatunków ostróżek najczęściej możemy spotkać:
Ostróżka wielkokwiatowa (D. Grandiflorum) – dorasta do 1m, kwiaty niebieskie lub białe kwitną w od czerwca do sierpnia.
Ostróżka ogrodowa (D. x cultorum) – dorasta do 2m, kwiatostany mają aż 1 metr! Odmian ostróżki ogrodowej jest bardzo wiele, zazwyczaj są niebieskie, lecz dostępna jest praktycznie cała gama barw, kwitną od czerwca do września. Ostróżki ogrodowe podzielono na grupy, z których najważniejsze to: Belladonna, Elatum, Pacific.

Jednoroczne gatunki ostróżek wysiewa się w kwietniu w rzędy co 25cm, w rzędzie rośliny co 15cm. Mają podobne wymagania do bylin. Nasiona mogą nam się szybko rozprzestrzenić po całym ogrodzie, gdyż bardzo łatwo rozsiewają się same.

Wśród jednorocznych gatunków najczęściej możemy spotkać:
Ostróżka ogrodowa (D. ajacis) – dorasta do 80cm, kwietnie od czerwca do września.
Ostróżka wysoka (D. regalis) – dorasta do 1m.
Ostróżka szeroko rozgałęziona (D. regalis candelabrum) – niska, kwitnie pod koniec lata.

Ostróżka ogrodowa