Paciorecznik, Kanna – uprawa, sadzenie

Kanna należy do rodziny paciorecznikowatych. Jest rośliną tropikalną, pochodzącą z terenów Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. Do Europy dotarła w XVI w., gdzie zdobiła ogrody. W środowisku naturalnym jest rośliną trwałą o zgrubiałych kłączach. W naszym klimacie niestety nie zimuje w gruncie.
Istnieje ok. 60 gatunków kanny, jednak jako rośliny ozdobne uprawiane są tylko niektóre, a najpopularniejsze są mieszańce paciorecznika ogrodowego Canna x generalis.

Zarówno barwa kwiatów jak i liści oraz wysokość tej uroczej rośliny zależy od odmiany.
Rośliny dorastają 50-200cm wysokości, tworząc grube, mięsiste i rozgałęziające się kłącza.
Liście są duże, ozdobne zielone lub czerwonawo – brązowe.
Kwiaty różnej wielkości i barwy, zależnie od odmiany, mogą być żółte, pomarańczowe, różowe lub dwubarwne np. żółto-czerwone zebrane są w kłosy na szczycie pędów. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Uprawa paciorecznika, kanny: Kanna sadzi się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru, o glebie próchniczej, średnio zwięzłej i zasobnej w składniki pokarmowe i pH w granicach 6,5-7. W uprawie paciorecznik, kanna wymaga obfitego podlewania i nawożenia. Dziki usunięciu przekwitłych kwiatostanów, roślina zakwita ponownie. Kłącza na okres zimy należy wykopać, usunąć część nadziemną i przechowywać razem z bryłą ziemi w temp. 5-8 stC.

Doskonale nadaje się na rabaty, kwietniki i większe grupy ogrodowe. Dobrze komponuje się np. z Daliami. Paciorecznik sadzony jest w pojemnikach na tarasach oraz w pobliżu oczek wodnych. Kanna znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek do leczenia zaburzeń gastrycznych.

Rozmnażanie: przez podział kłącza (wczesną wiosną lub z nasion (I-II).

Odmiany:
’Evening Star’ – odmiana dorastająca 60-120cm wysokości, kwiaty dekoracyjne z kształtu, kwitnie późnym latem, lubi stanowiska słoneczne i żyzne podłoże.
’Yellow Humbert’ – 120-200cm wysokości, liście duże, żywozielone, jajowo-lancetowate, kwiaty żółte z czerwonym paskowaniem w gardzieli. Preferuje stanowiska słoneczne na glebie żyznej i próchniczej.
’Wyoming’ – dorasta 120-200cm wysokości, liście brązowe, kwiaty dekoracyjne koloru pomarańczowego, kwitnie VI-VIII, lubi stanowiska słoneczne. Nadaje się na kwietniki, rabaty, w parkach wykorzystywana do tworzenia grup naturalistycznych.
’Miss Oklahoma’ – opis i zdjęcia
'Lucifer’ – opis i zdjęcia

Choroby i szkodniki: Roślina dosyć odporna, czasami może pojawić się zgnilizna twardzikowa, zagrożeniem mogą być mszyce.

Canna