Pelargonie – uprawa i pielęgnacja

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w naszych domach, ogrodach oraz na tarasach i balkonach. Wśród niemal 250 gatunków znajdziemy byliny, półkrzewy oraz krzewinki. Większość z nich charakteryzują barwne i liczne kwiaty, które czynią z tych roślin niezwykle efektowne ozdoby.

Uprawa
Aby kwiaty te długo i pięknie kwitły, należy zapewnić im optymalne warunki. Należy do nich przede wszystkim otwarta, ale osłonięta przed wiatrem przestrzeń, a także stanowisko, które – w zależności od odmiany – powinno być słoneczne (dla pelargonii rabatowych) lub częściowo zacienione (dla bluszczolistnych). Odczyn pH gleby powinien wynosić od 6 – 7, powinna ona być również wzbogacona torfem i piaskiem. Należy dbać o odpowiednie nawadniane rośliny, pamiętając jednak, że zbyt wiele wody zaszkodzi jej bardziej niż chwilowe przesuszenie. Po około trzech tygodniach od zasadzenia sadzonek, należy również rozpocząć nawożenie – najlepiej sprawdzą się tutaj preparaty w płynie.

Pelargonie - uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja
Pelargonie są roślinami wieloletnimi, jednak bardzo wrażliwymi na mrozy. Nie przetrwają na zewnątrz mroźnych zim. Dlatego najlepiej hodować je w donicach lub pojemnikach, które przed zbliżającymi się przymrozkami będziemy mogli z łatwością przenieść w inne miejsce – jasne i chłodne, ale zabezpieczające przed ujemną temperaturą. Jeśli sadzonki umieszczamy w donicach lub skrzynkach, pamiętajmy, aby zachować pomiędzy poszczególnym roślinami odstęp wynoszący minimum 20 cm. Dzięki temu będą miały odpowiednią przestrzeń do swobodnego wzrostu. Pamiętajmy również, że pelargonie kwitną najpiękniej w drugim sezonie uprawy. Z każdym następnym rokiem kwitną coraz słabiej.

Choroby i szkodniki
Choć ryzyko porażenia pelargonii chorobami maleje, jeśli zapewnimy im optymalne warunki, to jednak nie można go całkowicie wykluczyć. Do zagrożeń zaliczyć należy wirus pelargonii, którego oznaką są żółte plamy na liściach oraz kędzierzawienie pędów. Zarażone nim rośliny należy bezwzględnie usunąć. Inną chorobą jest czarna nóżka, która powoduje gnicie zwłaszcza młodych roślin, oraz rdza pelargonii, którą rozpoznamy po żółtych plamach po obu stronach liści. Pelargonie mogą zostać zaatakowane także przez szarą pleśń i fytoftorozę oraz różnego rodzaju szkodniki: pomrów siateczkowaty, mszyce, mączniki, ziemiórki czy przędziorki. Należy zwracać uwagę na obecność wszelkich niepokojących objawów, by móc uchronić przed zniszczeniem bądź zainfekowaniem chorobą pozostałe, zdrowe jeszcze kwiaty.

Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie Castorama.pl w zakładce porady.