Pięciornik – pielęgnacja i uprawa

Pięciornik (Potentilla) to rodzaj roślin należących do rodziny różowatych, obejmuje ok. 300 gatunków i odmian. Flora Polska cieszy się obecnością ponad 30, a wśród nich najczęściej uprawiany pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), pięciornik złoty (Potentilla aureai) pięciornik zwany kurzym zielem (Potentilla erecta), występujący przede wszystkim w zbiorowiskach łąkowych, bagiennych, w lasach sosnowych.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: dorasta do wysokości 50cm, poza pięciornikiem krzewiastym, który może osiągnąć 2m wysokości i średnicy do ok. 50cm.
Liście: Głównie liście różyczkowe. Składają się z 5 do 21 jednakowej wielkości listków. Listki mają klinowato-jajowaty, podłużny kształt i brzegi głęboko karbowano-piłkowane. Często owłosione.
Kwiaty: Najczęściej cztero lub pięciopłatkowe w różnych odcieniach żółci, a także białe i różowe. Kwitną w zależności od gatunku od marca do października.
Rozmnażanie: Najbardziej wskazane rozmnażanie z nasion.

WYMAGANIA
Uprawa pięciornika najlepiej udaje się na glebach wilgotnych, choć niektóre gatunki preferują także skalne wzgórza, inne bagna i okolice zbiorników wodnych. Uprawa pięciorników uwielbia stanowiska nasłonecznione. Odporne są na susze, mróz, choroby i szkodniki.

PIELĘGNACJA pięciornika
Pięciornik przede wszystkim należy ciąć aby nie rozrastał się zbyt mocno, tracąc tym samym gęstość. Zabieg cięcia należy przeprowadzać wczesną wiosną. Pielęgnacja pięciornika nie jest wymagająca, dlatego oprócz cięcia i doglądania krzewu pod kontem chorób lub szkodników nie trzeba nic więcej robić.

ZASTOSOWANIE
Uprawiane jako rośliny ozdobne, w przydomowych ogrodach, na rabatach.

GATUNKI I ODMIANY
Pięciornik alpejski (Potentilla crantzii)- występuje jedynie na Babiej Górze i w Tatrach; lubi podłoże wapienne i granitowe. Jego złocistożółte kwiaty mają 5 płatków.

Pięciornik błotny (Potentilla palustris)- wystepuje na terenie całego kraju, ma zastosowanie przy obsadzaniu oczek wodnych gdyż lubi stanowiska wilgotne, kwaśne, umiarkowanie słoneczne. W sprzyjających warunkach osiąga wys. do 25cm. Kwiaty ciemnopurpurowe.

Pięciornik gęsi (Potentilla anserina L.)- gatunek pospolity na terenie całego kraju; roślina o złocistożółtych kwiatach, osiąga do 35cm wysokości i 50cm średniej długości łodyg. Rośnie w miejscach wilgotnych: na łąkach, pastwiskach, przydrożach, nad brzegami stawów i rowów.

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)- osiąga 1m wysokości i średnicę do 1,5m, choć jego odmiany są zróżnicowane pod względem siły wzrostu ( od 20-30cm do 2m) i barwy kwiatów, które najczęściej są żółte ( występują także odmiany o kwiatach białych, różowych, karminowych). Czas kwitnienia pięciornika to nieprzerwany okres od maja do końca września, a nawet końca października. Jest rośliną niewymagającą- rośnie na każdej glebie, jest wytrzymały na suszę, choć często atakowany jest wtedy przez mączniak, niestraszne mu lokalne mrozy, preferuje stanowiska nasłonecznione. Pięciornik krzewiasty – odmiany.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)-bylina płożąca, cała owłosiona osiąga wys. do 30cm. żółte kwiaty o czterech, nieco wyciętych płatkach zdobią roślinę od maja do października. Występuje na całym obszarze Polski choć preferuje gleby próchnicze i kwaśne. Jest rośliną leczniczą-ma właściwości ściągające, bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe, stosowana jest także jako składnik past do zębów.

Pięciornik niski (Potentilla supina L.)-roślina o płożących łodygach osiągających dł. 40cm. Preferuje gleby podmokłe i piaszczyste, najczęściej przy zbiornikach wodnych. Ma drobne, żółte kwiaty o średnicy do 10mm. Kwitnie od maja do września.

Pięciornik płonny (Potentilla sterilis L.) Garcke, syn. P. sterilis Garcke)- odmiana uznana za wymierającą i krytycznie zagrożoną.

Pięciornik rozłogowy (Potentilla reptans L.)-rozrasta się na 100cm szerokości, spotykany na całym obszarze kraju, szczególnie jednak na nizinnych, wilgotnych łąkach i zaroślach.

Pięciornik siwy (Potentilla inclinata, syn. P. canescens)- roślina uznana za rzadko występującą i potencjalnie zagrożoną.

Pięciornik skalny (Potentilla rupestris)-znajduje się w grupie gatunków narażonych na wyginięcie.

Pięciornik srebrny (Potentilla argentea)- spotykany w przydrożach, zrębach, zaroślach, piaszczystych odłogach; wymaga gleb lekkich kamienistych lub piaszczystych, ale nie wapiennych. Ma drobne słonecznożółte kwiaty.

Pięciornik śląski (Potentilla silesiaca)- roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową i uznana za wymarłą i zagrożoną.

Pięciornik wiosenny (Potentilla neumanniana, syn. P. verna)- w Polsce gatunek rzadko występujący, osiąga 15cm wysokości, kwiaty jasno lub ciemnożółte okrywają roślinę od marca do maja. Dobrze rośnie na glebach suchych lub półsuchych, zboczach i przydrożach.

Pięciornik złoty (Potentilla aurea)- jest to roślina wysokogórska, rośnie w Sudetach i Karpatach na wysokości 1300-2600m,ale doskonale sprawdza się także jako roślina ozdobna w nizinnych ogrodach. Charakteryzuje się ciemnozielonym ulistnieniem, które pojawia się na początku kwietnia, a także jaskrawymi, złotożółtymi kwiatami z ciemnopomarańczową plamką u nasady (kształtem przypominają kwiaty poziomek). Pięciornik złoty lubi stanowiska słoneczne i glebę nieco zakwaszoną (nie lubi nadmiaru wapnia). Doskonale rozmnaża się przez nasiona-wysiew w lipcu, tuż po zbiorze.

Pięciornik