Piwonia – uprawa, sadzenie i pielęgnacja
Piwonia jest jedną z najpiękniejszych, najokazalszych i najdłużej rosnących w jednym miejscu (ok 15 lat) bylin ogrodowych. Osiąga ok. 1m wysokości i silnie rozrasta się na boki. W Polsce uprawa piwonii obejmuje szereg gatunków i odmian. Najczęściej jednak spotyka się odmiany piwonii chińskiej (Paeonia albiflora), piwonii lekarskiej (Paeonia officinalis) oraz piwonię krzewiastą (Paeonia suffruticosa).
CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: najokazalsza z bylin ogrodowych; osiąga wysokość 60-100cm.
Liście: duże, zielone i pierzaste.
Kwiaty: podstawowymi barwami kwiatów są: biała, różowa, czerwona oraz rzadko spotykana-żółta. Większość odmian kwitnie przez cały czerwiec .
Rozmnażanie: piwonie rozmnażamy poprzez podział roślin na koniec sierpnia i na początku września; podczas dzielenia roślin szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby każda część miała 2-3- zdrowe korzenie i 2-3 pączki, które po posadzeniu muszą znajdować się ok. 5cm nad powierzchnią. W zależności od przeznaczenia, rośliny sadzimy: na kwiaty cięte 80x40cm, jako dekoracja działki 50×50.
WYMAGANIA
Uprawa piwonii jest wymagająca zarówno w kwestii gleby jak i miejsca zasadzenia. Podłoże dla uprawy piwonii musi być wilgotne, żyzne, przepuszczalne, głęboko uprawiane. Nie należy sadzić piwonii w pobliżu innych wymagających drzew czy krzewów, aby nie musiały konkurować o wodę i składniki odżywcze. Stanowisko do sadzenia piwonii powinno być słoneczne, ciepłe, najlepiej osłonięte od wiatru. Zbyt głębokie sadzenie piwonii często jest przyczyną słabego kwitnienia. W pielęgnacji piwonii należy unikać przesuszania podłoża. Ważne aby regularnie podlewać te byliny, a w czasie kwitnienia podlewamy szczególnie obficie. Należy regularnie nawozić piwonie nawozami dla roślin kwitnących, zwłaszcza z fosforem i potasem. Podczas pielęgnacji piwonii należy pamiętać o zabezpieczaniu jej na zimę poprzez ściółkowanie.
ZASTOSOWANIE
Piwonie wykorzystywane są jako byliny-do obsadzania ogrodu lub też na kwiaty cięte. Od wieków piwonie uprawiane są jako rośliny lecznicze- korzenia używa się jako leku obniżającego ciśnienie krwi, rozkurczowego i przeciwbólowego.
GATUNKI I ODMIANY
Piwonia chińska (Paeonia albiflora) – której różne odmiany zakwitają jedne po drugich w ciągu całego czerwca. Wadą tego gatunku jest fakt, że w przypadku wystąpienia długotrwałych upałów wszystkie kwiaty rozwijają się jednocześnie.
Najczęściej uprawiana ze względu na bogactwo różnokolorowych odmian:
–’Festiva Maxima’ – o kwiatach białych
–’Tourangelle’– o kwiatach kremowych
–’La Perle’ – o kwiatach pastelowych
–’Albert Crouse’– o kwiatach łososioworóżowych
–’Karl Rosenfield’ – o kwiatach purpurowych
–’Reine Hortensia’ – środkowe płatki obrzeżone karminowo, reszta różowa.
Ze względu na budowę kwiatów wprowadza się także podział na:
piwonie o kwiatach pojedynczych – środek składający się ze słupków otacza jedynie 5-7 płatków; bardzo dużo pręcików;
–’Mine’ – o kwiatach ciemnoczerwonych.
–’Pico’ – o kwiatach białych i licznych, żółtych pręcikach.
–’Seashell’ – wielkie, jasnoróżowe kwiaty.
– ’Władysława’ – polska odmiany, różowe płatki
piwonie o kwiatach pełnych – liczne płatki otaczają bardzo słabo wykształcone słupki; brak pręcików;
–’Alice Harding’ – wysoka, o dużych, kremowo-różowych, kwiatach.
–’Grandiflora Superba’ – lśniące, różowe kwiaty.
–’Maestro’ – duże kuliste, ciemnoczerwone kwiaty.
–’La Voluptnese’ – szerokie pofalowane, jasnoróżowe płatki.
piwonie anemonowe – pręciki przekształcone na coś przypominającego płatki;
–’Gay Paree’ – odmiana wiśniowa z białym środkiem.
-’Magnolia’ i 'Eva’ – kwiaty ciemnoróżowe z żółtym środkiem.
–’Philomele’ – jasnoróżowe z ciemnokremowym środkiem.
polskie odmiany piwonii chińskiej:
– 'Ursynów’, opis odmiany
– 'Barbara’, opis odmiany
– 'prof. Wójcicki’, opis odmiany
– 'Ewelina’ – białe kwiaty, opis odmiany
piwonie japońskie – 5-7 płatków i charakterystyczne poskręcane pręciki. Wadą piwonii tego typu jest układanie się na ziemi ciężkich od deszczu kwiatów.
Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) – kwitnie na przełomie maja i czerwca; jaśniejsze i szersze liście od piwonii chińskiej. Więcej informacji o piwonii lekarskiej.
Piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa) – podobna do wyżej omawianych piwonii-bylin, jednak wyróżnia się dużo większymi i piękniejszymi kwiatami ( o średnicy ok. 20cm, żółte, różowe, czerwone lub białe), pojawiającymi się w drugiej połowie maja W uprawie gatunek ten jest wymagający- gleba gliniasta, umiarkowanie wilgotna, miejsce raczej słoneczne.Jest nieodporna na mróz- na zimę wymaga okrycia. Piwonia drzewiasta – opis.
CHOROBY I SZKODNIKI
Piwonie są roślinami stosunkowo odpornymi na choroby i rzadko atakowanymi przez szkodniki. Czasem jednak można zauważyć:
– chorobę wirusową, objawiającą się żółtymi plamkami w obrębie liści.
– szarą pleśń występującą w efekcie nadmiernej wilgotności.