Powój trójbarwny – uprawa i wysiew

Powój należy do rodziny powojowatych i naturalnie występuje w krajach śródziemnomorskich od Portugalii po Grecję i w Afryce Północnej. W Polsce powój trójbarwny uprawia się jako roślina ozdobna. Często sadzony jako roślina okrywowa w ogrodach na tarasach, balkonach.

Jest to roślina uprawiana w Polsce jako jednoroczna osiągająca wysokość około 30 cm i szerokość 20-30 cm.
Powój trójbarwny ma krzaczasty pokrój. Młode łodygi są wzniesione, natomiast w miarę wzrostu pokładają się. Łodygi osiągają długość około 60-80 cm, wyjątkowo nawet do 100cm. Roślina posiada cztery pędy i jajowate do lancetowatych, ciemnozielone, lekko owłosione liście, długości do 4cm.

Kwiaty są pojedyncze, szeroko lejkowate, jednodniowe. Otwierają się jedynie w słoneczne dni i pojawiają się przez całe lato (od czerwca do października). Kwiaty osiągają szerokość około 4 cm i są (jak wskazuje nazwa ) trójbarwne. Ich kolory to niebieski, biały i różowy, zwykle z żółtą gardzielą i białymi smużkami u podstawy płatków.
Owocem jest złożona z dwóch owocolistków pękająca torebka, w której znajdują się dość duże okrągławe, bardzo trujące nasiona.

Uprawa powoju trójbarwnego: Najlepsze stanowisko do rozwoju tej powoju trójbarwnego to pełne słońce oraz przepuszczalna, żwirowa, średnio zasobna gleba o odczynie obojętnym. Jednak roślina ta dobrze znosi także półcień i ubogie gleby. Wysiew powoju trójbarwnego następuje wprost do gruntu w miesiącach kwiecień- maj. Rośliny szybko rosną i zakwitają nawet po 12 tygodniach od wykiełkowania. Bezpośredni wysiew powoju trójbarwnego do gruntu znacznie ułatwia jego rozmnażanie.

Powój trójbarwny jest stosowany do obsadzania niskich ogrodzeń, rabat, balustrad i skrzynek balkonowych. Dzięki swoim pokładającym się pędom potrafi stworzyć gęstą okrywę.

Dostępne są różne odmiany tej rośliny, między innymi:
’Blue Flash’ – tą odmianę cechuje zwarty pokrój oraz ciemnofioletowy kolor kwiatów
’Light Blue Flash’ – rośliny mają kwiaty koloru jasnoniebieskiego (błękitnego) z biało-żółtą gardzielą
’Monstrosus’ – o ciemnoniebieskich kwiatach.:
'Rainbow Flash’ – posiada zwarty pokrój i dorasta do 25 cm wysokości
’Red Ensign’ (Crimson Monarch) – rośliny o zwartym pokroju i karmazynowych kwiatach z białą lub żółtą gardzielą.:
’Royal Ensign’ – o kwiatach ciemnoniebieskich z żółtobiałą gardzielą, szerokości do 5cm. Odmiana stworzona do uprawy w wiszących pojemnikach, dorasta do 30 cm wysokości
’White Ensign’ – posiada białe kwiaty z żółtą gardzielą

Choroby i szkodniki: Siewkom mogą zagrażać ślimaki.

Zobacz również: Powój trójbarwny (Convolvulus tricolor)

Powój trójbarwny
Fot. Kurt Stüber, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.