Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany

Ta roślina to istne cudo, nie bez powodu jest rośliną sierpnia. Powojniki dzielą się na 3 główne grupy: wielkokwiatowe, botaniczne i bylinowe. Te z kolei dzielą się na jeszcze mniejsze. Odmian powojników chyba nie sposób zliczyć. Są wśród nich także Polskie, które zyskały uznanie na świecie. np. 'Generał Sikorski’, 'Kardynał Wyszyński’. Poszczególne odmiany powojników różnią się przede wszystkim kolorem i wielkością kwiatów oraz różną siłą wzrostu.

STANOWISKO
Uprawa powojników wymaga żyznej, próchnicznej i lekkiej gleby, jej odczyn powinien wynosić 6 – 7pH. Ważną rzeczą w uprawie powojników jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża, które nie może być podmokłe. Stanowisko powinno być zaciszne – osłonięte od wiatru, dobrze się czują jeśli dolna część rośliny jest zacieniona. Oprócz tego, aby uprawiane powojniki rozwijały się jak najlepiej, można je sadzić w pobliżu oczek wodnych, w celu zapewnienia im wiglotnego powietrza.

SADZENIE POWOJNIKÓW
Sadzić powojniki można cały rok wyłącznie z pojemników, warto je wcześniej zanurzyć w wodzie. Jeśli gleba jest kiepskiej jakości, poprawiamy jej strukturę kompostem, obornikiem i torfem. Powojniki sadzimy 10cm głębiej niż rosły w doniczce. Warto ziemię wokół łodygi podsypać korą z wapnem lub kredą. Po zasadzeniu wykonujemy cięcie 15cm nad ziemią.

PIELĘGNACJA
Nawozimy nawozami o spowolnionym działaniu (np. Osmocote) lub płynnymi, gdyż powojniki są wrażliwe na zasolenie gleby. Co parę lat możemy należy rozłożyć wokół rośliny obornik lub kompost. Przed nastaniem przymrozków robimy kopczyk, który ochroni dolne części łodyg przed przemarzaniem.

CIĘCIE
Tniemy wczesną wiosną 1cm nad parą pąków. Powojniki kwitnące na ubiegłorocznych pędach 1,5m nad ziemią, na tegorocznych pędach 40cm nad ziemią.

CHOROBY
Pnączom tym najbardziej zagraża uwiąd powojników i mączniak prawdziwy. Pierwszy odznacza się ciemnymi plamami i czarnymi skupiskami zarodników, drugi zaś biało-szarym nalotem. W obu przypadkach usuwamy zarażone pędy i podlewamy 5 litrami 1% Topsinu (uwiąd) lub opryskujemy Baymatem, Nimrodem (mączniak).

Powojnik wielkokwiatowy The President