Przebiśnieg, śnieżyczka – uprawa, kwitnienie, sadzenie cebulek

Należy do rodziny amarylkowatych. Naturalnym miejscem występowania przebiśniegów jest przede wszystkim południowa i środkowa. W Polsce występują głównie na południu, w górach. Walory ozdobne tej uroczej roślinki – symbolu przedwiośnia, spowodowały rozpowszechnienie uprawy przebiśniegów w ogrodach.

Możemy je czasem znaleźć na skraju lasu lub jakichś zarośli. Nazwa łacińska pochodzi od słów gala – mleko oraz anthos – kwiat. Polskiej nazwy raczej nie trzeba tłumaczyć. Wzięła się po prostu z tego, że wegetacja i kwitnienie przebiśniegów, śnieżyczek zaczyna się bardzo wcześnie, jeszcze w okresie zimowym, często przebiśniegi wystawiają swoje główki spod śniegu.
Przebiśniegi wytwarzają kilka długich (15-20cm) i wąskich (1cm) liści, wygiętych w rynienkę, zresztą tak jak większość cebulowych. Zwisające, białe kwiaty wyrastają na szypułkach nieco wyżej od liści (ok.25cm).

Uprawa przebiśniegów, śnieżyczek: Wystarczy im zapewnić lekką, żyzną i przede wszystkim wapienną glebę oraz cieniste lub półcieniste stanowisko. Odradzam uprawę przebiśniegów, śnieżyczek w tym roku, w którym rozłożony został obornik, zamiast tego można zastosować kompost. Przy uprawie przebiśniegów stosujemy nawożenie jesienne i wiosenne, czyli zaraz po posadzeniu cebul i zakwitnięciu śnieżyczek. Odpowiednie będą nawozy wieloskładnikowe jak najbliższe stosunkowi 6:12:18 (azot – fosfor – potas). Wiosenne prace pielęgnacyjne ograniczają się do spulchniania, odchwaszczania oraz podlewania.

Cebule przebiśniegów sadzimy we wrześniu, w dołki na głębokość ok.10cm. Sadząc cebulki przebiśniegów, śnieżyczek należy robić to w rzędach co kilka centymetrów, odstęp między rzędami 20-25 centymetrów. Roślina jest odporna na mróz, więc ściółkowanie nie jest konieczne, ale przydatne. Wykopujemy w czerwcu po przeschnięciu liści.

Choroby i szkodniki: Najczęstszą chorobą atakującą przebiśniegi jest szara pleśń. Objawia się ona zniekształconymi i bardzo krótkimi liśćmi, a na cebulach i liściach w ziemi, zauważalny jest nalot grzybni. Chore rośliny niszczymy, pozostałe opryskujemy środkami grzybobójczymi.

Zobacz również: Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

przebiśnieg