Rogownica – uprawa i sadzenie

Bylina należąca do rodziny goździkowatych. Rozprzestrzeniona głównie na obszarach klimatu umiarkowanego półkuli północnej, występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą, występującą w większości na obszarach nizinnych.

CHARAKTERYSTYKA
Pokrój: w uprawie rogownica dorasta w okresie kwitnienia do 30-45cm, a w okresie wegetacji 10-20cm wysokości, roślina bardzo ekspansywna, kępy silnie rozrastają się na boki.
Łodyga: prosta, sztywna, lekko ulistniona, wysokości do 45cm w zależności od gatunku, zakończona na szczycie kwiatem lub rozgałęziona u szczytu i zakończona kilkoma kwiatami, po jednym na rozgałęzieniu, kolor szarosrebrny lub szarozielonkawy.
Liście: lancetowate, drobne, ostro zakończone, owłosione długości do 3cm w zależności od gatunku, położone względem siebie na krzyż.
Kwiaty: pięciopłatkowe, pojedyncze, wyrastają u nasady łodygi, pachnące miodem; okres kwitnienia przypada na miesiące maj-czerwiec, wtedy roślina cała pokrywa się kwiatami tworząc bardzo dekoracyjny kobierzec; niestety kwiaty nie są trwałe.
Rozmnażanie: można wysiewać z nasion, ale podział pędów, które bardzo szybko i łatwo się ukorzeniają jest sposobem o wiele skuteczniejszym i szybszym. Owoce: torebki z nasionami.

WYMAGANIA I ZASTOSOWANIE
Uprawa rogownicy preferuje stanowiska nasłonecznione o podłożu lekkim, przepuszczalnym i niezbyt bogatym w składniki pokarmowe. W uprawie rogownicy należy unikać żyznej gleby i nadmiaru wilgoci, które powodują, że srebrzyste liście zielenieją, stają się drobniejsze, kępy tracą zwarty pokrój a kwitnienie słabnie. Dlatego idealna do sadzenia rogownicy jest przepuszczalna, uboga i nieco piaszczysta ziemia. Ze względu na silną ekspansywność tych roślin, rogownice sadzimy w dużych odstępach, zaleca się również przerywanie kęp starszych roślin (pędów ze środka, tych, które nie rosną w odpowiednim kierunku), aby nie zagłuszały innych roślin rosnących obok. Zabieg ten wpływa także na pozytywnie na odświeżenie rośliny i jej długowieczność na tym samym stanowisku. W naszym klimacie są to rośliny częściowo zimozielone- wiosną usuwa się pędy zeschnięte. Zabieg ten przeprowadzamy dwukrotnie-wczesna wiosną lub w czerwcu po przekwitnięciu rośliny. Nie należy stosować tego od drugiej połowy sierpnia.

GATUNKI
Rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum) – w stanie naturalnym występuje na południu Półwyspu Apenińskiego i na Sycylii; w Polsce występuje jako roślina uprawna lub dziko porasta przydrożne rowy i łąki; stosowana jako roślina na rabaty, do gródków skalnych i jako okrywa pod iglaki. Rogownica kutnerowata – opis gatunku.

Rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii )- w stanie naturalnym występuje tylko na Krymie; bardzo podobna do poprzedniego gatunku- różni się nieco większymi rozmiarami liści.

Rogownica alpejska (Cerastium alpinum) – tworzy kobierce szarozielonych, omszonych liści i białych kwiatów. Opis gatunku.

Rogownica