Sasanka – uprawa, gatunki i odmiany

Sasanki można znaleźć w stanie naturalnym na terenie całej Europy oraz w środkowej części Azji. Występują one również w Polsce. Należy pamiętać o tym, że są pod ochroną, czyli nie można ich zrywać, wykopywać, ani zbierać nasion.

Z występujących w Polsce wyróżniamy 4 gatunki sasanek:
– sasanka alpejska (Pulsatilla alpina) – znajdziemy ją w okolicach Morskiego Oka, preferuje kwaśne podłoże
– sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) – ten gatunek sasanki znajdziemy na wilgotnych łąkach
– sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis) – niziny, kwaśne podłoże
– sasanka otwarta (Pulsatilla patens) – północny – wschód, Lubelszczyzna
Sasanki zwyczajnej (Pulsatilla vulgaris) obecnie w Polsce nie spotyka się. Opis gatunku.

Sasanki dostępne w sprzedaży są najczęściej mieszańcami między gatunkowymi nazywanymi sasankami ogrodowymi, jak większość mieszańców z resztą.

Większość gatunków sasanek zakwita w kwietniu, tylko nieliczne na początku lata (wiosenne gatunki powtarzają czasem kwitnienie w sierpniu). Kwiaty mają sześć płatków i są sercowatego kształtu. Wielkość sasanek jest różna (10 – 40cm) i zależy od warunków jakie im zapewnimy. Łodygi początkowo są krótkie, dopiero po przekwitnięciu znacznie się wydłużają, ale nawet wtedy potrafią być ozdobą. (fot. 1 na dole) Sasanki mają liście bardzo podobne do liści marchwi. Warto podkreślić to, iż cała roślina jest pokryta drobnym włosiem.

Rośliny najlepiej rosną na glebach lekkich, przepuszczalnych, ale żyznych o odczynie od obojętnego do zasadowego. Stanowisko powinno być nasłonecznione. Z racji tego, że system korzeniowy sięga dość głęboko sasanki nie mają wygórowanych wymagań co do wilgotności podłoża.

Niestety sasanki giną w ciągu pięciu, a odmiany sasanek o udziwnionych kształtach i kolorach nawet po trzech latach po posadzeniu. Dlatego po około 3 latach uprawy sasanek, powinniśmy zebrać nasiona i wysiać w drugiej połowie lipca. Gotowe sadzonki sadzimy wiosną następnego roku, zaczynając tym samym nowa uprawę sasanki. Powinny zakwitnąć już w przyszłym roku, ale pełnię swoich możliwości pokażą dopiero w następnych sezonach. W uprawie sasanki rozmnażane z nasion nie powtarzają zazwyczaj cech matecznych, dlatego można wtedy zastosować sadzonki korzeniowe. Robimy je odcinając najgrubsze części korzeni i umieszczając w ciepłej, stale wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Koniec korzenia, który był najwyżej w roślinie matecznej powinien być nad ziemią.

ODMIANY sasanek
– 'Alba’ – białe kwiaty
– 'Rubra’ – czerwonopurpurowe kwiaty
– 'Papageno’ – odmiana sasanki o postrzępionych płatkach
– 'Polka’ – kwiaty białe, pełne
sasanka