Słonecznik – uprawa i pielęgnacja, nasiona

Słonecznik to z greckiego kwiat słońca – helios – słońce, anthos – kwiat. Jego ojczyzną jest Ameryka, a do Europy został przywieziony z kraju Inków w XVIw. Słoneczniki przyciągają uwagę ogromnymi jaskrawożółtymi kwiatami, uprawa słonecznika jest łatwa, rośliny są odporne na zimno. Kwiaty słoneczników są często odwiedzane przez pszczoły i motyle, a ich duże, jadalne nasiona słonecznika przyciągają do ogrodu ptaki.

Oprócz tych wysokich słoneczników istnieją równiaż odmiany niskie o mniejszych kwiatach, które można sadzić wszędzie, nawet w skrzynkach balkonowych. Wszystkie gatunki kwitną od lata do jesieni, z wyjątkiem słonecznika wierzbolistnego, który rozpoczyna kwitnienie wczesną jesienią – kwitnie we wrześniu i październiku.

Uprawa słonecznika: Aby pięknie rosły i kwitły muszą mieć zapewnione mocno nasłonecznione stanowisko, Do uprawy słonecznika najlepiej nadaje się gleba żyzna i dobrze nawieziona, o odczynie obojętnym.
Byliny sadzi i dzieli się wczesną wiosną. Nasiona słonecznika zwyczajnego i jego odmian wysiewamy wprost do gruntu od kwietnia do maja, po wzejściu pozostawia się najsilniejsze siewki w rozstawie 50×50.
Pielęgnacja słonecznika nie jest wymagająca, jeżeli zapewni mu się odpowiednie warunki uprawy.  W zasadzie pielęgnując słonecznik należy regularnie go podlewać oraz odchwaszczać aby chwasty nie zagłuszyły słonecznika.

Gatunki i odmiany:
słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) – pojedynczy koszyczek kwiatowy o średnicy ok. 30cm. wyrasta na szczycie łodygi.
’Tall Single’ syn. ’Giant Single’ – wyrasta do 3m.
’Moonwalker’ – wysokość do 1,5m. kwiaty jasnożółte

słonecznik wierzbolistny (Heliantus salicifolius) – bylina, tworzy skupienia złotożółtych koszyczków kwiatowych o średnicy 5cm. osiąga wysokość 2-3m.
’Lemon Queen’ – wysokość ok. 1,5m.

słonecznik pełny – opis gatunku

Zobacz także: słonecznik bulwiasty – opis

Choroby i szkodniki: Rośliny może porażać szara pleśń i mączniak, narażone są również na ataki mszyc.

slonecznik

słonecznik