Smagliczka nadmorska – uprawa i rozstawa

Smagliczki są roślinami jednorocznymi lub bylinami, cenione przez ogrodników za obficie kwitnące, barwne, letnie kwiaty. Pochodzą z terenów nadmorskich i skalistych Wysp Kanaryjskich i Morza Śródziemnego. Najczęściej uprawiana jest łatwa w pielęgnacji smagliczka nadmorska, która jest rośliną jednoroczną.

Jest to roślina niska, osiąga, zależnie od odmiany, wysokość 10 do 20 cm. Kwiaty ma drobne, białe, pachnące, kwitnące obficie przez całe lato, często odwiedzają ją motyle i pszczoły. Ta urokliwa roślina najczęściej jest stosowana na letnich rabatach jako roślina obwódkowa.

Uprawa smagliczki nadmorskiej: Roślina najlepiej się czuje na stanowiskach słonecznych. Do uprawy smagliczki nadmorskiej gleba powinna być mocno przepuszczalna, dostatecznie nawożona potasem. Usuwając przekwitłe kwiatostany, umożliwiamy ponowne zakwitnięcie rośliny jesienią.

Nasiona wysiewa się wczesną wiosną wprost do gruntu, po wzejściu siewki należy przerywać, tak aby końcowa rozstawa smagliczki nadmorskiej wynosiła ok. 20 x 15 cm.

Choroby i szkodniki: Młode rośliny mogą być atakowane przez pchełki.

Przeczytaj również: Smagliczka nadmorska – opis gatunku, dowiedz się również więcej o smagliczce skalnej w odmianie 'Compactum’.

Smagliczka nadmorska
Fot. Rob Hille, własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.