Szachownica cesarska – uprawa i sadzenie cebulek

Roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych, inna nazwa to cesarska korona. Jej imponujące, wspaniałe kwiatostany wyrastają na szczycie wysokich sztywnych pędów i składają się z pierścienia dzwonkowatych kwiatów, nad którymi góruje korona zielonych liści. Błyszczące jasnozielone liście wyrastają również w dolnej części pędów.

Idealna ozdoba ogrodów przydomowych i działek, dzięki swoim walorom, sprawdza się zarówno jako soliter na trawniku, jak również w zestawieniu z innymi kwiatami na rabacie. W sprzyjających warunkach roślina może osiągać wysokość do ok. 120cm.

Uprawa szachownicy cesarskiej: Niewątpliwą zaletą korony cesarskiej jest to, że nie sprawia większych problemów uprawowych.Cebule szachownicy cesarskiej sadzi się od końca sierpnia do początku września. Pamiętajmy aby przy sadzeniu cebulek szachownicy cesarskiej zachować głębokość sadzenia około 20 cm. Miejsce uprawy szachownicy cesarskiej powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru, a ziemia żyzna jednocześnie przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta. Zanim nadejdzie zima, miejsce sadzenia cebulek szachownicy cesarskiej trzeba okryć warstwą izolacyjną z kory lub suchych liści. Dodatkowo warto też rozłożyć gałązki świerkowe. To zabezpieczenie da nam pewność, że posadzone rośliny bez trudu przetrzymają zimowe chłody.

Wiosną zimowe okrycie zdejmujemy i rozpoczynamy podlewanie. Warto też zastosować nawożenie. Może być to nawóz wieloskładnikowy dla kwiatów rabatowych.

Kwiaty będą stanowić ozdobę od kwietnia do maja. Z początkiem lata części nadziemne szachownicy zasychają. Wówczas ograniczamy podlewanie. Od tej pory nie musimy pilnować aby gleba była wilgotna – roślina rozpoczyna okres spoczynku. Kolejna dobra informacja – nie trzeba rośliny wykopywać. Ten gatunek wręcz nie lubi przesadzania. Uprawa jest zatem łatwiejsza niż w przypadku wielu innych gatunków roślin cebulowych, które trzeba wyjmować z ziemi co roku.

Cebule szachownicy cesarskiej zawierają nieprzyjemną substancję zapachową, która w skuteczny sposób może zniechęcić do odwiedzania ogrodu przez nornice.

Rozmnażanie: Wykopuje się i rozmnaża przez podział co 3-4 lata.

Choroby i szkodniki: Na roślinach mogą żerować pomrowy.

Zobacz również: Szachownica cesarska (Fritillaria imperiallis) odmiana 'Lutea’

szachownica cesarska