Tujałka – uprawa i odmiany

Tujałka należy do rodziny psiankowatych. Te tworzące liczne rozgałęzienia rośliny wydają wiele uroczych, lejkowatych kwiatów o wzorzystych płatkach. Lubją siedliska słoneczne i osłonięte od wiatru. Naturalnym środowiskiem dla gatunków tujałki są tereny Ameryki Południowej. W Polsce na stałe zadomowiły się w uprawie odmiany tujałki zmiennej lub nazywanej także zatokową.

Roślina dorasta do 70-100cm.
Łodygi są rozgałęzione i owłosione, bardzo delikatne i łatwo łamiące się.
Liście lancetowate, podłużne o falującym brzegu i ostrym zakończeniu.
Kwiaty kształtem przypominają kielich ( dzwonek), średnicy 7-8cm, wyrastają z łodygi na dość długiej szypułce. W zależności od odmiany tujałki bardzo wonne kwiaty przybierają barwę kremową, różową, niebieską, czerwoną, bordową, fioletową, są także odmiany o wielobarwnych, cieniowanych lub paskowanych kwiatach: kwitną na przełomie lipca i sierpnia.

Uprawa tujałki: Stanowiskiem, na którym tujałka będzie dobrze rosła i obficie kwitła jest miejsce nasłonecznione lecz osłonięte od wiatru (ze względu na kruche łodygi rośliny). Do uprawy tujałki potrzebujemy podłoże żyzne, próchnicze i ciepłe, które zapewni szybki wzrost i długie kwitnienie. Dobrze jest kiedy sadzimy roślinę w miejscu, gdzie w poprzednim roku lub wiosną gleba została zasilona obornikiem.

Jeżeli wysiewamy nasiona bezpośrednio do gruntu to robimy to na koniec kwietnia i w maju, wtedy rośliny zakwitną 8 do 10 tygodni po wysiewie. Jeśli chcemy, aby nasza tujałka zakwitła już w czerwc, to nasiona wsiewamy do pojemników pod koniec marca, a otrzymane rośliny przesadzamy do gruntu w maju – ważne, aby rośliny wysadzić już po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Tujałka jest rośliną wrażliwą na nadmiar wody, dlatego do uprawy tujałki wybierajmy stanowiska gdzie ilość wody jest regulowana. Niestety czasie zimnego i deszczowego lata tujałka słabo kwitnie i często choruje.

Tujałki nadają się zarówno do uprawy w ogrodzie, wtedy najbardziej efektownie wyglądają w dużych grupach, ale i w skrzynkach – na balkonach czy tarasach. Po ścięciu roślina włożona do wazonu utrzymuje się około tygodnia.

Gatunki i odmiany tujałki:
Tujałka zatokowa (Salpiglossis sinuata) uprawiane są wielokolorowe odmiany tego gatunku. Kwiaty osiągają dł. ok. 7cm, w dużej gamie kolorów od żółcieni po róże, czerwienie i fiolety. Płatki często bywają dwubarwne. Łodygi są pokryte lepkim meszkiem.
’Bolero’ – wys. 60cm.
’Carnival’ – wys. 45cm.
’Casino’ – wys. 35cm.
’Festival’ – wys. 35cm.
’Flamenco’ – wys. 40cm.

Choroby i szkodniki: Mszyce mogą być zagrożeniem.

Tujałka zatokowa
Fot. Hephaestos, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.