Tulipan – uprawa, sadzenie cebulek, odmiany

Tulipan to roślina cebulowa, należy do rodziny liliowatych. Jest to rodzaj bardzo różnorodny, a zalicza się do niego ponad sto gatunków pochodzących przede wszystkim z zachodniej i środkowej Azji. Odmian tulipanów nie sposób policzyć, wciąż powstają nowe.
Z powodu wielkiej ilości odmian, tulipany podzielono na grupy, jest ich 15. Podziału dokonano ze względu na miejsce pochodzenia, terminu kwitnienia oraz cech morfologicznych. Poniżej wymienimy kilka grup i podamy ich przedstawicieli:
Tulipany papuzie: odmiana 'Madonna’ – opis i zdjęcie
Tulipany pełne wczesne: odmiana 'Monte Carlo’ – opis i zdjęcie
Tulipany strzępiaste : odmiana 'Fancy Frills’ – opis i zdjęcie
Tulipany pełne późne: odmiana 'Red Princes’ – opis i zdjęcie

Kolorowe kwiaty tulipanów pojawiają się wiosną i zachwycają kształtami i barwami.
Niskie gatunki najlepiej wyglądają posadzone w kępach na brzegach rabat, ale też doskonale komponują się w ogródkach skalnych, tworząc barwne akcenty. Wysokie zaś można sadzić na rabatach z innymi wiosennymi kwiatami o kontrastowych kolorach, doskonale prezentują się wielobarwne kępy na tle roślin zielonych.

Uprawa tulipanów: Tulipany są całkowicie mrozoodporne. Najlepsze stanowiska do uprawy tulipanów są słoneczne, a gleby cięższe, gliniaste ale dobrze przepuszczalne. Na podmokłych cebule będą zagniwać. Cebule sadzimy we wrześniu i październiku, pamiętając aby posadzić cebulki na głębokość 10-15cm do ziemi żyznej i bogatej w składniki odżywcze. Przekwitłe kwiaty należy usuwać, co pozwoli pobudzić cebule do wzrostu oraz wytwarzania cebulek przybyszowych.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek przybyszowych.

Choroby i szkodniki: Zagrożeniem mogą być choroby grzybowe, szczególnie szara pleśń. Choroby wirusowe przenoszone przez mszyce.

Tulipany pełne